W sobotę (18 marca) po południu Władimir Putin pojawił się na okupowanym Krymie. Wizyta miała związek z 9. rocznicą nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Ma miejscu rosyjski dyktator razem z gubernatorem Sewastopola wzięli udział w otwarciu lokalnej szkoły.
Przywódca Kremla odwiedzić miał także - tak przynajmniej podają rosyjskie media - ruiny Chersonezu Taurydzkiego, antycznego miasta greckiego na Krymie.
Ukraińskie źródła potwierdzają te doniesienia, jednak wątpliwości poddawany jest termin jego wizyty. I chociaż Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna podała, że w lokalnych mediach społecznościowych przewijały się informacje, jakoby przywódca Kremla faktycznie był tam w sobotę, 18 marca, to nie są to potwierdzone doniesienia.
Postać "Władimira Putina"
Niezależnie od tego, kiedy faktycznie odbyła się ta wizyta, jedno nagranie od razu przykuło uwagę internautów.
Na filmie widać postać "Władimira Putina", który z kamienną miną słucha rosyjskiego gubernatora Sewastopola Michaiła Razwożajewa. Jednak w pewnym momencie dotyka on swojej brody, a jego twarz zdaje się "unosić" - zupełnie, jakby to wcale nie była jago twarzą, a gumową maską.
Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy.
"Kiepska ta maska, musiała być niewygodna, skoro tak często ją poprawiał" - napisał jedne z internautów.
Z kolei inny nawiązując do ukrywającego się pod maską przestępcy z francuskiej trylogii filmowej dodał: "Prawdziwy Fantomas".
"Przestali nawet się starać" - stwierdził następny.
Media oraz urzędnicy podkreślają, że była to niezapowiedziana wizyta. Nie licząc grudniowego przejazdu przez zbombardowany most krymski, była to pierwsza podróż Władimira Putina na okupowany Krym od listopada 2021 roku.
9. rocznica referendum na Krymie
Sobota (18 marca) to 9. rocznica referendum na Krymie, w wyniku którego - według danych okupacyjnych władz oraz Moskwy - ponad 96 proc. mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Rosji.
Wyniki te jednak są kwestionowane przez liczne środowiska, ponieważ niezależne organizacje nie mogły monitorować przebiegu referendum.
W 2014 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, w której stwierdzono nieważność referendum aneksyjnego. Głosowało za nią 100 państw. Ukraina, do której Krym oficjalnie należy, uważa region półwyspu za tymczasowo okupowany.
Źródło: fakt.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.