Alarmujące dane. Coraz więcej lasów zagrożonych pożarem
Instytut Badawczy Leśnictwa na bieżąco monitoruje sytuację pożarową w polskich lasach. Najświeższe dane są publikowane codziennie z oznaczeniem miejsc, w których zagrożenie jest najwyższe. Przekazane w niedzielę 10 maja przez IBL informacje nie nastrajają optymistycznie.
Lasy niemal w całej Polsce są w tym momencie zagrożone pożarami. Poza kilkoma miejscami na południu Polski (Małopolska, Opolszczyzna, część Śląska i Dolnego Śląska), gdzie stopień zagrożenia jest niski, w całym kraju obowiązuje stan podwyższonej gotowości w związku z możliwością wystąpienia pożarów lasu. Największy obszar kraju objęty jest średnim stopniem zagrożenia, natomiast najwyższy stopień zagrożenia występuje obecnie w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, podlaskim, wielkopolskim i mazowieckim.
Panujące w lasach zagrożenie pożarowe to efekt suszy. Niestety, nawet występujące w ostatnich dniach opady deszczu niewiele zmieniły sytuację. Ściółka leśna jest bardzo sucha, w związku z czym nawet najmniejsza iskra może spowodować ogromny pożar.
Instytut Badawczy Leśnictwa codziennie w 42 punktach wykonuje pomiar wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów atmosferycznych. Na podstawie uzyskanych wyników określa możliwość wystąpienia pożaru na danym terenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.