Głębinowy okaz został dostrzeżony na wyniesieniu Chatham na Oceanie Spokojnym. Naukowcy z nowozelandzkiego Narodowego Instytutu Badań nad Wodą i Atmosferą co dwa lata badają dno morskie w celu oszacowania populacji ryb. Tym razem udało im się sfotografować młodą chimerę.
Czytaj także: Wyłowili "chimerę". Drugi raz po 142 latach
Niedawno przyszedł na świat. Tajemniczy głębinowy okaz
Ryby te są dalekimi krewnymi rekinów i płaszczek. Ich drogi ewolucyjne rozeszły się ok. 400 mln lat temu. Chimery żyją głównie na dnie oceanu, rzadko zapuszczając się na płytkie wody.
Cechą szczególną ryb nazywanych rekinami widmo są duże, wysoko osadzone oczy. Charakteryzują się także upiornym wyglądem. Mogą mierzyć ponad 180 cm długości.
Rekiny widmo składają ikrę na dnie oceanu. Sfotografowana okaz dopiero co wykluł się z jaja.
Na dnie oceanu znaleźli młodego rekina widmo. "Rzadkie i ekscytujące znalezisko"
Gatunek ten jest jednak rzadko widywany przez ludzi. Wciąż skrywa przed badaczami wiele tajemnic. Naukowcy podkreślają, że nie jest znana dokładna liczebność populacji tego gatunku.
To rzadkie i ekscytujące znalezisko. Większość obserwowanych chimer to okazy dorosłe – podkreśla Brit Finucci, jedna z badaczek uczestniczących w ekspedycji.
Naukowcy twierdzą, że odkrycie pomoże im lepiej zrozumieć biologię tych tajemniczych ryb głębinowych. W tym celu konieczne będą jednak dalsze badania.
Obejrzyj także: "Bezzębny rekin" u wybrzeży Wietnamu. Rybak pokazał tajemniczą bestię