Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Europol rozbił międzynarodowy cybergang. Oszukali tysiące ludzi

0

Zatrzymano 37 osób powiązanych z platformą pishingową LabHost. Szacuje się, że złodzieje z fałszywych stron internetowych ukradli nawet do miliona funtów.

Europol rozbił międzynarodowy cybergang. Oszukali tysiące ludzi
Rozbito międzynarodową grupę wyłudzaczy danych. (Unsplash, Clint Patterson)

W dniach 14–17 kwietnia 2024 siły policyjne w Wielkiej Brytanii oraz 17 innych krajach przeprowadziły jednoczesne przeszukanie 70 adresów i aresztowały 37 osób podejrzanych o powiązanie z usługą LabHost.

Szacuje się, że firma doprowadziła do oszukania, aż 70 tys. Brytyjczyków - w efekcie uzyskano 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów pin na całym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Myślał, że nikt nie zauważy. Kamery nagrały, jak kradnie

LabHost to usługa powstałą w 2021, która umożliwiała użytkownikom konfigurowanie witryn phishingowych mających na celu nakłonienie ofiar do ujawnienia danych osobowych, takich jak adresy e-mail, hasła i dane bankowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Arrests made and thousands of victims contacted after LabHost scammer site taken offline

Phishing - co to jest?

Phishing jest formą cyberprzestępczości, która polega na pozyskiwaniu poufnych informacji, takich jak hasła, dane finansowe czy dane osobowe, poprzez podszywanie się pod zaufane źródło. Najczęściej jest to wykonywane poprzez wiadomości e-mail, ale może także występować na platformach społecznościowych, komunikatorach czy nawet przez wiadomości tekstowe.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Typowy scenariusz phishingu obejmuje otrzymanie wiadomości, która wydaje się być od instytucji, np. banku, serwisu społecznościowego czy firmy, z którą użytkownik ma konto. Wiadomość ta często zawiera link do sfałszowanej strony internetowej, która wygląda bardzo podobnie do oryginalnej. Osoba próbująca przeprowadzić phishing zazwyczaj próbuje przekonać odbiorcę, że istnieje pilna potrzeba zalogowania się na swoje konto i podanie swoich danych.

Gdy użytkownik kliknie na link i poda swoje dane, przestępca może uzyskać dostęp do jego konta, co może prowadzić do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych i innych szkód.

Aby uchronić się przed phishingiem, zawsze warto sprawdzać adres URL strony logowania, unikać klikania w podejrzane linki w wiadomościach e-mail czy na platformach społecznościowych, i ostrożnie podchodzić do prośby o podanie poufnych danych przez internet. Ponadto, oprogramowanie antywirusowe i filtrowanie wiadomości mogą pomóc w wykrywaniu i blokowaniu prób phishingu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić