Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak | 

Koronawirus w Korei Północnej. Widmo katastrofy

544

Korea Północna zmaga się z niedoborami żywności. Według wyliczeń do wykarmienia obywateli Północy brakuje blisko miliona ton zbóż. Sytuacji nie poprawia kryzys związany z pandemią koronawirusa, który grozi głodem 47 krajom na świecie.

Koronawirus. Widmo głodu w Korei Północnej
Koronawirus. Widmo głodu w Korei Północnej (Getty Images)

Korei Północnej grozi głód. Państwo Kim Dzong Una jest jednym z 47 krajów, które zmagają się z problemem niedoboru żywności. Według południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia Północ ma za mało zboża.

Do wyżywienia mieszkańców brakuje 860 tys. ton. Korea Północna miała w zeszłym roku wyprodukować około 4,64 miliona ton zboża w ubiegłym roku, a za minimalną ilość potrzebną do nakarmienia 25 milionów ludzi powszechnie uznaje się 5,5 miliona ton.

Korea Północna twierdzi, że w zeszłym roku miała rekordowe zbiory. Jednak państwo cierpi z powodu chronicznych braków żywności spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz międzynarodowymi sankcjami, które ograniczają jego dostęp do nawozów i urządzeń rolniczych.

Koronawirus. Korei Północnej grozi głód

Sytuację pogarsza kryzys związany z koronawirusem. Specjaliści z Korei Południowej zastrzegają, że jest za wcześnie, by ocenić wpływ pandemii na produkcję żywności na Północy. Jednak zamknięcie granicy z Chinami w styczniu na pewno zauważalnie zakłóca import m.in zboża - informuje "The Korea Times".

Szczególnie narażone na skutki pandemii koronawirusa są systemy zdrowia publicznego, gospodarki na całym świecie, populacje żyjące w sytuacji kryzysu żywnościowego oraz państwa i grupy, których odporność została osłabiona przez poprzednie kryzysy - podkreśla FAO w najnowszym raporcie.

Na całym świecie głód grozi 183 milionom ludzi w 47 krajach. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) stara się o 350 milionów dolarów na zwiększenie działań w zakresie walki z głodem. W marcu przedstawiciele ONZ uważali, że do pomocy krajom zagrożonym głodem wystarczy trzykrotnie mniejsza suma.

Zobacz też: Wielki kryzys w międzywojennej Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić