Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
W Petersburgu żyje rodzina, w której doszło do sporu o to, czy warto walczyć na ukraińskim froncie i ryzykować życiem w wojnie, którą ponad rok temu wywołał Władimir Putin. Władimir, którego zięć i dwóch bratanków walczy na froncie, chciał w kamasze, żona mówiła "nie". Rodzinny spór rozstrzygnęła policja.
Jak sam się pochwalił w materiale, gdy żona kategorycznie zabroniła mu zaciągnięcia się do armii, po prostu zadzwonił po policję. Patrol przybył na miejsce, bo zgłoszono awanturę domową. Funkcjonariusze porozmawiali z Ljubow i kobieta zmieniła zdanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fragment reportażu zamieścił na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych i czujny obserwator rosyjskiej propagandy. Na koniec wpisu zapytał retorycznie, ile czasu upłynie, zanim małżonka ochotnika będzie desperacko starała się dowiedzieć, co się dzieje z jej "zaginionym" mężem.
Rosyjska propaganda od dawna podsyca nastroje ksenofobiczne i syndrom oblężonej twierdzy w społeczeństwie. Rosjanie są przekonywani, że ich kraj jest zagrożony przez mniej lub bardziej sprecyzowane wrogie siły i musi się bronić, a najlepszą obroną jest atak wyprzedzający.
Mimo że to Rosja jest agresorem w tej wojnie, państwowe media i politycy kreślą obraz, w którym to Rosjanie są ofiarą i muszą bronić albo swojego kraju, albo rzekomo uciskanej mniejszości rosyjskiej w Ukrainie. To dlatego Władimir mówi w materiale o "obowiązku wobec ojczyzny" i przyszłości kraju.