Rysia euroazjatycki to niezwykle rzadko występujący gatunek w Polsce. Reintrodukcja tych zwierząt trwa w naszym kraju od kilku lat.
I choć możemy jako kraj pochwalić się względnymi sukcesami w tym temacie, częstotliwość występowania dziko żyjących rysiów wciąż jest niewielka.
Czytaj także: Nagranie z Tatr. "Mogło zakończyć się bardzo źle"
Dlatego każde spotkanie z przedstawicielami tego gatunku w naturalnym terenie niezwykle cieszy przyrodników. Szczególnie gdy obserwowane przez nich zwierzęta mają młode.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sukcesami w tym temacie mogą pochwalić się leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. To właśnie na terenie TPN od trzech lat mieszka rysica Tylka, którą podglądają przyrodnicy. Właśnie w sieci opublikowali wzruszający filmik, na którym ich ulubienica baraszkuje z trójką swojego potomstwa.
Tylka to 3-letnia rysica urodzona w Tatrzańskim Parku Narodowym – przedstawicielka gatunku rysia euroazjatyckiego. Jej matka przyszła do nas ze Słowacji. W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę tylko z jednym młodym – w tym roku opiekuje się piękną gromadką - cieszą się pracownicy TPN.
I dodają, że w Tatrzańskim Parku Narodowym występuje tylko do 12 osobników tego gatunku wraz z młodymi. "To nasze wielkie skarby" - podkreślają przyrodnicy.
Ryś jest prawdziwym "duchem lasów", bardzo wrażliwym na niepokojenie przez człowieka. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby nie wędrować po terenie TPN w nocy - rysie przeważnie są aktywne właśnie nocą, prowadzą samotny tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki. - przestrzegają leśnicy.