Jan Manicki
Jan Manicki| 

Przełomowe odkrycie. Japońska Agencja Kosmiczna potwierdza

47

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie materii organicznej niezbędnej do życia na Ziemi na powierzchni asteroidy typu S. To pierwsze takie odkrycie w historii. Zdaniem badaczy ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzimy.

Przełomowe odkrycie. Japońska Agencja Kosmiczna potwierdza
Naukowcy znaleźli na powierzchni asteroidy materię organiczną (Pixabay)

Odkryciem podzielili się naukowcy z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Przebadali oni próbkę pobraną z asteroidy Itokawa przez sondę Hayabusa w 2010 roku. Jedna z cząstek przywiezionych na Ziemię okazała się bardzo interesująca.

Sensacyjne odkrycie w kosmosie. Ślady życia na asteroidzie

Asteroidy typu S (ang. stoney) zbudowane są z krzemienia oraz mieszkanki żelaza i niklu. To właśnie z nich pochodzi większość ziemskich meteorytów. W związku z tym świadomość, że mogą one zawierać podstawowe składniki niezbędne do życia na naszej planecie, jest znaczącym krokiem naprzód w zrozumieniu, w jaki sposób mogą powstawać warunki życia.

Do tej pory większość badań nad materiałami organicznymi koncentrowała się na asteroidach typu C, które są bogate w węgiel. Tym razem podjęto jednak dogłębną analizę jednej z cząstek z Itokawy o średnicy 30 mikrometrów. Naukowcy nazwali ją roboczo "Amazonką".

Według badaczy ekstremalne warunki, na jakie była wystawiona asteroida, doprowadziły do powstania na jej powierzchni wody. W analizowanej cząstce wykryto ślady materii organicznej o szerokości jednej tysięcznej centymetra. Proces powstania wody na asteroidzie jest podobny do tego, który miał miejsce na Ziemi. Może to pomóc lepiej zrozumieć pierwsze formy ziemskich reakcji biochemicznych.

Te odkrycia są naprawdę ekscytujące, ponieważ ujawniają złożone szczegóły historii asteroidy i tego, jak jej ścieżka ewolucyjna jest tak podobna do tej, która zachodziła na wczesnej Ziemi – podkreśliła badająca asteroidę Queenie Chan z Royal Holloway University w Londynie.

Badania wyjaśniły, w jaki sposób kształtowała się materia organiczna na badanej asteroidzie. Po raz pierwszy potwierdzono także, że procesy niezbędne do powstania życia zachodzą nie tylko na asteroidach bogatych w węgiel.

W taki sposób na Ziemi powstało życie? Naukowcy porównają próbki z asteroid

Pod koniec ubiegłego roku japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 zrzuciła na Ziemię próbkę asteroidy typu C, o nazwie Ryugu. Porównanie niedawno przywiezionych próbek z tymi dostarczonymi przez poprzednią sondę dostarczy jeszcze większej wiedzy na temat ewolucji chemii organicznej w kosmosie. Do całkowitego wyjaśnienia zagadki życia na Ziemi potrzeba jednak wiele lat badań.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić