Kompletny szkielet świni został znaleziony w budynku sprzed około 2700 lat w Mieście Dawida w Jerozolimie, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Wzgórza Świątynnego. Odkrycie sugeruje, że niektórzy wcześni Żydzi spożywali wieprzowinę, co jest wciąż zakazane w judaizmie.
Artykuł dot. niezwykłego odkrycia opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Near Eastern Archaeology. Dr Joe Uziel, starszy archeolog z Izraelskiego Urzędu Zabytków i jeden z autorów badania, powiedział, że pomimo silnego zakazu spożywania wieprzowiny dyktowanego przez żydowskie prawo, najprawdopodobniej wówczas była tam dostępna.
Zaczęliśmy odsłaniać jedno z pomieszczeń, w którym zobaczyliśmy kilka rozbitych naczyń o podłogę i wkrótce znaleźliśmy szkielet małego zwierzęcia wciśniętego między ścianę a naczynia - mówi dr Uziel.
Archeolodzy odkryli, że wykopane przez nich pomieszczenie było wyraźnie wykorzystywane do przetwarzania i przygotowywania żywności.
Szkielet świni znaleziono w pomieszczeniu z kośćmi innych zwierząt, które zostały przygotowane do spożycia m.in.: owce, kozy, krowy i ryby. Według naukowców właściciele domów należeli do wyższej klasy.
Kości pozostałych zwierząt nosiły wyraźne ślady rzeźnictwa i gotowania. Naukowcy podejrzewają, że świnia nigdy nie trafiła na talerz, a zginęła, gdy zawalił się budynek – być może w wyniku trzęsienia ziemi.
Dr Uziel podkreśla, że jest bardzo mało prawdopodobne, że świnia była trzymana przez mieszkańców budynku jako zwierzę domowe. "Na Bliskim Wschodzie świnie nie były trzymane jako zwierzęta domowe" – zauważył.
Biorąc pod uwagę, gdzie znaleźliśmy świnię, nie ma powodu, by sądzić, że była tam w innym celu niż konsumpcja – podkreślił naukowiec.
Ponadto archeolog stwierdził, że nie ma powodu, by sądzić, że ludzie mieszkający w budynku nie byli Żydami. Nie pierwszy raz odkryto szczątki wieprzowiny w Jerozolimie. Mniej niż 2 proc. szczątków zwierząt znalezionych w wykopaliskach w mieście należało do świń, co sugeruje, że chociaż jedzenie wieprzowiny nie było zbyt powszechne, niektórzy to robili, pomimo biblijnego zakazu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.