Czerwona substancja wypływająca z mięsa
Nie zawsze, to co wypływa z mięsa i ma czerwony kolor, to krew. Niektórzy boją się jeść średnio wysmażony stek, ponieważ myślą, że jest w nim jeszcze krew. Tymczasem wcale nie musi tak być.
Czytaj także: Przepis na currywursta. Klasyka niemieckiego fastfoodu
Jeśli kupiłeś mięso i wypływa z niego czerwony płyn, może to być mioglobina. Czym jest ta substancja? Jak przypomina "Wprost Zdrowie i Medycyna", mioglobina jest to białko, dostarczające tlen do mięśni zwierząt. Kiedy kroimy mięso, mioglobina zmienia kolor na czerwony. Z kolei gdy mięso jest podgrzewane, białko staje się coraz ciemniejsze.
Czerwona substancja wypływająca z mięsa to zatem nie zawsze krew. W przypadku średnio wysmażonych potraw mięsnych to właśnie z mioglobiną mamy do czynienia i to ją widzimy, krojąc mięso na talerzu.
Czytaj także: To nie jest zwykła zupa pieczarkowa. Jeden składnik sprawi, że będzie idealnie kremowa
Czerwony płyn w mięsie. Dlaczego mięso jest czerwone?
Co ciekawe, zwierzęta, które mają bardziej aktywne tkanki mięśniowe, a także starsze zwierzęta, mają większą ilość mioglobiny. Potwierdza to cytowany przez "Wprost" profesor Jeffrey Savell z uniwersytetu w Teksasie. Z tego też powodu cielęcina jest jaśniejsza niż wołowina. Również np. w przypadku mięsa indyka, to znajdujące się na jego nogach jest ciemniejsze niż to na piersiach.