Wszystko wskazuje na to, że w tym roku sezon na kleszcze rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj. W mediach społecznościowych już pojawiają się zdjęcia pasożytów i ostrzeżenia skierowane m.in. do właścicieli psów.
Jeśli macie wątpliwości, czy kleszcze już są... Niestety potwierdzam. Wczorajszy półgodzinny spacer i 12 sztuk z mojego psa wyczesałem - napisał pan Dawid na grupie "Pieski Żerań" na Facebooku.
Dodał, że w przeszłości jego pies często łapał kleszcze, jednak nie aż tyle jednocześnie. - Generalnie tylko 2 razy wbiegł w trawy suche, gdzie zawsze są kleszcze, ale nigdy więcej niż 3-5 sztuk tam nie złapał... - stwierdził.
O to, czy faktycznie powinniśmy już obawiać się kleszczy, zapytaliśmy rzecznika prasowego Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Witold Katner potwierdził, że w związku z ciepłą i wiosenną pogodą, którą obserwowaliśmy w ostatnich dniach, mogły pojawić się kleszcze.
Zwierzęta najbardziej narażone są na kleszcze w okresie wiosenno-jesiennym. Niemniej zmieniający się klimat spowodował, że już teraz wyprowadzając naszego psa na spacer, powinniśmy sprawdzić po powrocie, czy nie złapał kleszczy - podkreślił w rozmowie z o2.pl Witold Katner.
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zaznaczył, że właściciele zwierząt mają do dyspozycji różne metody zabezpieczenia się przed kleszczami. Są to m.in. obroże, preparaty naskórne (spreje), krople na skórę lub tabletki. Wszystkie opierają się na stosowaniu środków chemicznych, które działają na układ nerwowy kleszczy. Podkreślił, że warto skontaktować się z lekarzem weterynarii, by wybrać odpowiednią dla swojego zwierzęcia metodę.
Podobnie powinniśmy zrobić w sytuacji kiedy już stwierdzimy, że pies/kot złapał kleszcze. Usuwanie na własną rękę przez osobę, która nie ma w tym doświadczenia może być niebezpieczne dla zwierząt - przestrzega w rozmowie z o2 Katner.
Kleszcze mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Mogą doprowadzić do boreliozy, babeszjozy, anaplazmozy czy erlichiozy. Kleszcze są groźne nie tylko dla zwierząt, ale i dla człowieka, dlatego jeśli zauważymy go na naszym ciele, należy go jak najszybciej usunąć.
Zobacz także: Kleszcze a temperatura. Przerażające wyniki badań naukowców
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.