Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nigdy nie śpij nago w upały. Ekspertka tłumaczy, dlaczego to błąd

142

Do Polski przyszła fala upałów. Temperatury w minionych dniach były najwyższymi w trwającym roku. Przy takim skwarze myślimy tylko o tym, jak się schłodzić. Jednak nie każdy jest w stanie zamontować w domu klimatyzację, ze względu na zbyt wysokie koszty. W gorącą noc wiele osób chętnie śpi nago, lecz jest to poważny błąd.

Nigdy nie śpij nago w upały. Ekspertka tłumaczy, dlaczego to błąd
Nigdy nie śpij nago w upały (Getty Images, Kike Arnaiz)

W Polsce zaczęło się prawdziwe lato. Upały zaskoczyły. Odnotowano temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. W takie dni myślimy jedynie o chłodnych napojach i lodach, zakładamy jak najcieńsze ubrania, a na zewnątrz kryjemy się w cieniu, oczekując każdego podmuchu powietrza. W domach ratunkiem są wiatraki, ale mało kto zostawia je włączone na noc z obawy przed zaziębieniem. Wtedy pojawia się problem.

Dlaczego mamy trudności z zasypianiem w upalne dni?

Po upalnych dniach zazwyczaj następują ciepłe noce, co skutkuje sporymi trudnościami z zaśnięciem. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniła to dr Sophie Bostock, ekspertka od snu, na łamach "Women’s Health Magazine".

Powodem, dla którego mamy takie trudności ze snem, gdy jest gorąco, jest to, że polegamy na obniżaniu temperatury ciała jako bodźcu do snu. Takie wieczory zachęcają również nasze ciało do czuwania i nie pozwalają nam się właściwie odprężyć przed snem – wyjaśnia.

W upalne dni nie rezygnuj z zakładania piżamy

Wiele osób decyduje się wtedy na porzucenie piżamy i spanie kompletnie nago w nadziei, że będzie nieco chłodniej oraz bardziej komfortowo. Jak się okazuje, nie jest to zbyt efektywne.

Widziałem wiele porad dotyczących spania nago. Ale nie są zbyt pomocne, ponieważ pot gromadzi się na ciele i nie jest usuwany przez powierzchnię odprowadzającą wilgoć – jak w przypadku ubrania – co nie pomaga w ochłodzeniu. Zatem noszenie bawełnianej piżamy lub czegokolwiek, co usuwa pot z ciała, może być lepsze niż bycie całkowicie nagim – tłumaczy dr Bostock. Najlepiej zdecydować się zatem na piżamę z cienkiego, naturalnego i przepuszczającego powietrze materiału.
Zobacz także: Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź!
Autor: ORY
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić