Lewatywa to zabieg medyczny znany od setek lat. Personel medyczny wykonuje go pacjentom głównie przed badaniami diagnostycznymi, a także w przypadku uporczywych zaparć czy wzdęć. Obecnie wiele osób wykonuje lewatywę także bez wskazań medycznych, na własną rękę, w celu "oczyszczenia" organizmu.
O ile zabieg nie jest stosowany zbyt często i używa się do niego bezpiecznych substancji, np. czystej wody czy soli fizjologicznej, nie powinien się on wiązać z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Ostatnio jednak na TikToku popularne stało się płukanie jelit... kawą.
Lewatywa z kawy. Czy tiktokowy trend jest bezpieczny?
Na niektórych pseudomedycznych stronach możemy znaleźć informacje, jakoby doodbytniczy wlew świeżo zaparzonej kawy oczyszczał organizm z toksyn, dodawał energii, a nawet pomagał walczyć z... rakiem. To prawda, czy może kolejny szkodliwy trend?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głos w sprawie zabrała Samita Garg, doświadczona gastroenterolog z amerykańskiego akademickiego centrum medycznego Cleveland Clinic. Ekspertka podkreśla, że nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie twierdzeń o zbawiennym działaniu lewatywy z kawy.
To nie jest zalecana terapia i wiąże się z nią pewne potencjalne ryzyko - ostrzega dr Garg na łamach oficjalnego portalu "Cleveland Clinic".
Lekarka podkreśla, że kawa może działać drażniąco na delikatną tkankę wyściełającą jelita. Badania pokazują, że lewatywa z kawy może powodować szereg działań niepożądanych, w tym zapalenie okrężnicy i zapalenie odbytnicy.
Zapalenie jelita grubego może powodować ból lub krwawienie, a jeśli płyn do lewatywy jest gorący, może również powodować oparzenia odbytu — stwierdza dr Garg.
Lewatywa z kawy może także powodować parcie - stan, w którym nerwy w jelitach zaczynają nadmiernie reagować i powodować skurcze mięśni, co skutkuje uczuciem częstej potrzeby pójścia do toalety.
Co ważne, taka lewatywa może również zaburzać równowagę elektrolitową. Gastroenterolog sugeruje, by mieć na uwadze te przeciwskazania i dokładnie zastanowić się przed podjęciem decyzji o kawowej lewatywie.