oprac. Łukasz Michalik| 

Przełomowe badania. Mogliśmy się poważnie pomylić ws. koronawirusa

40

Najnowsze badania hiszpańskich naukowców dowodzą, że częste wietrzenie pomieszczeń nie jest skutecznym rozwiązaniem w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Zagrożenie utrzymuje się powietrzu przez wiele godzin.

Przełomowe badania. Mogliśmy się poważnie pomylić ws. koronawirusa
Otwieranie okien i wietrzenie to za mało, by pokonać koronawirusa (Pixabay)

Ryzyko zakażenia koronawirusem jest wyższe, niż do tej pory sądzono. Takie wnioski płyną z najnowszych badań, przeprowadzonych przez zespół hiszpańskich naukowców. Badacze postanowili sprawdzić, jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu w pomieszczeniach, gdzie leży chory.

W tym celu eksperymentatorzy odtworzyli warunki, jakie mogą panować np. w szpitalnych salach i co kilka minut rozpylali aerozol zawierający koronawirusa. Jedną z metod ograniczania ryzyka zakażenia było do tej pory – zdaniem badaczy – częste wietrzenie pomieszczeń.

Niestety, doświadczenia wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 nie poddaje się tak łatwo i nie znika z pomieszczeń, nawet w przypadku regularnego, prowadzonego co minutę wietrzenia. Poza powietrzem najdłużej utrzymuje się na materiałach takich jak kryształ i polipropylen.

Niepokojące badania. "Koronawirus rozprzestrzenia się niczym aerozol"

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Science of Total Environment", stawiają pod znakiem zapytania skuteczność powszechnie stosowanych metod. Esteban Orenes Pinero z zespołu badawczego podkreśla, że "badanie (…) to rzuca więcej światła na potencjał zakażania koronawirusem rozprzestrzeniającym się niczym aerozol".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban: "To nie jest jeszcze lockdown"

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić