Składniki odżywcze czeremchy
1. Antyoksydanty i flawonoidy
Czeremcha jest bogatym źródłem antyoksydantów, które pełnią kluczową funkcję w neutralizowaniu wolnych rodników w organizmie. Flawonoidy obecne w tej roślinie wiążą się z korzyściami dla serca i układu krwionośnego oraz działają przeciwnowotworowo.
2. Witamina C
Ta witamina jest potężnym antyoksydantem, który odgrywa kluczową rolę w syntezie kolagenu, wchłanianiu żelaza i funkcjonowaniu układu odpornościowego.
3. Potas, wapń i fosfor
Potas - jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i regulacji ciśnienia krwi.
Wapń - jest kluczowy dla zdrowia kości i zębów, a także dla procesów krzepnięcia krwi i przewodzenia impulsów nerwowych.
Fosfor - współdziała z wapniem w budowie kości, ale jest także ważny dla produkcji ATP, głównego nośnika energii w komórkach.
4. Rutyna
Rutyna jest flawonoidem, który może wspomagać krążenie krwi przez wzmacnianie i zwiększanie elastyczności naczyń krwionośnych. Działa również przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo.
5. Błonnik
Błonnik jest niezbędny dla zdrowia układu trawiennego, pomaga w regulacji ruchów jelit i wspiera zdrową florę jelitową. Może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i obniżać poziom cholesterolu.
Syrop z czeremchy
Niezwykły smak owoców czeremchy i związki w nich zawarte są dobrym pretekstem do przygotowania na ich bazie syropu. Początek jesieni to idealny czas, by to zrobić!
Wystarczy tylko:
- Zalać owoce wodą, zagotować i po doprowadzeniu do wrzenia gotować przez 8-12 minut.
- Zostawić do ostygnięcia.
- Odcisnąć owoce i zlać do garnka sok, dodać do niego cukier (proporcje owoców i cukru powinny wynosić 1:1), ponownie zagotować.
- Przelać do czystych słoików.
Gotowe! Niewielkie ilości syropu można dolewać jesienią do herbaty. Wzbogaci to jej smak i pomoże nam uchronić się przed infekcjami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.