Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Koniecznie dodaj do świątecznych potraw. Jelita ci podziękują

7

Wielkanocne potrawy zdecydowanie nie należą do dietetycznych. Mogą obciążyć nasz żołądek, wątrobę i jelita. Aby jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych, warto wspomóc się naturalnymi metodami. Oto co warto dodać do potraw.

Koniecznie dodaj do świątecznych potraw. Jelita ci podziękują
Najzdrowsza przyprawa. Koniecznie dodaj do żurku (Licencjodawca, Viktoriia Kokhanevych)

W przeszłości uznawano go za przyprawę magiczną, która miała chronić przed skorpionami. Pochodzi z Azji Mniejszej i była też używana do łagodzenia dolegliwości bólowych czy przyspieszenia gojenia się ran w przypadku ukąszenia.

Dziś jest przede wszystkim jedną z najpopularniejszych polskich przypraw – chętnie dodawaną do zup, sałatek, dań mięsnych, rybnych i wegetariańskich.

Ma intensywny aromat i smak oraz moc właściwości prozdrowotnych, dlatego majeranku nie powinno zabraknąć wśród dodatków do wielkanocnych potraw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego warto pić napar z majeranku?

Można go z powodzeniem dodać do żurku, co nie tylko doda potrawie głębi, ale też sprawi, że nie obciąży mocno naszych jelit.

Majeranek bowiem pomaga pozbyć się uciążliwych wzdęć, zmniejsza nudności mogące pojawić się po obfitym posiłku, a także w przypadku biegunki – łagodzi objawy. Wspomaga też układ trawienny, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych.

Jest również nieoceniony, gdy mowa o skurczach jelit. Co ciekawe, roślina ta działa wspomagająco przy leczeniu zatruć pokarmowych.

Warto ją dodawać nie tylko do żurku, ale do wszystkich ciężkostrawnych, wielkanocnych potraw, takich jak pieczone mięsa, kiełbasa czy pasztet.

W majeranku znajdziemy również szereg ważnych dla naszego organizmu witamin: A, K, i C, a także składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń i potas.

To jednak nie koniec. Majeranek spożywany w formie naparu, łagodzi objawy przeziębienia, takie jak bóle zatok czy kaszel.

Może być też naturalnym "wspomagaczem" przy leczeniu grypy. Herbatka pomoże też osobom zmagającym się z obrzękami, za które odpowiada zatrzymywanie się wody w organizmie.

To roślina, która słynie ze swoich kojących i uspokajających właściwości. Może też pomóc przy problemach z zasypianiem, przy bólach menstruacyjnych, bólach zębów, mięśni czy migrenach. Z kolei w postaci zewnętrznej może być stosowany przy bólach reumatycznych.

Co ciekawe, podczas zakupów warto wybierać majeranek pochodzący z Polski, gdyż uważa się, że jest on znacznie bardziej aromatyczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić