Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Może nas zarazić. Nigdy nie usuwaj kleszcza w ten sposób

8

Gdy zobaczysz kleszcza na ciele, powinieneś jak najszybciej go usunąć – to pewne. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą. Jak to zrobić bezpiecznie i jakich błędów przy tym nie popełniać?

Jak usunąć kleszcza?
Jak usunąć kleszcza? (Getty Images)

Błędy, których nie wolno popełniać podczas wyjmowania kleszcza

Pamiętaj, żeby nigdy nie zgniatać, czy rozgniatać kleszcza. Nie wolno go również wyciskać, smarować masłem, olejem, smalcem, benzyną, środkami dezynfekującymi, wódką, piwem czy wodą utlenioną. Odradza się również wyciągania kleszcza palcami czy przypalania.

Takie działania spowodują, że kleszcz zacznie się dławić i będzie wypluwać ślinę oraz zawartość swojego układu pokarmowego do rany. To spowoduje, że do naszego organizmu mogą przedostać się niebezpieczne drobnoustroje.

Kleszcz powinien zostać usunięty przy pomocy pęsety lub specjalnych zestawów lub kart do usuwania kleszczy, które kupisz w każdej aptece. Pamiętaj, by wyjąć go w całości – w ranie nie może pozostać nawet najmniejszy fragment tego pajęczaka. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym, ale nie za szybkim ruchem wyciągnij go lub wykręć (zawsze w kierunku przeciwnym, do którego się wkręcił).

Co ciekawe, kleszcze najczęściej wkręcają się ruchem w prawo. Jeśli zdarzy się, że w ciele zostanie część pajęczaka, należy ją usunąć w ten sam sposób. To ważne, ponieważ nawet mały fragment kleszcza w twoim ciele może wywołać zakażenie. Po wyjęciu spal kleszcza lub go zmiażdż, a ranę zdezynfekuj. Umyj ręce wodą z mydłem. Gdy nie jesteś w stanie wyjąć kleszcza samodzielnie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Nie drap rany i obserwuj swoje ciało przez następne kilka tygodni. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, gdy go zauważysz, niezbędne będzie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Innymi symptomami boreliozy są: zaczerwienienie wokół rany, obrzęk oraz objawy przypominające grypę.

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza?

Aby uniknąć ugryzienia kleszcza, wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować, pamiętaj o założeniu ubrań oraz butów, które zakrywają ciało. Warto mieć też nakrycie głowy oraz płyn odstraszający kleszcze. Te zawierające DEET chronią najlepiej i najdłużej, chociaż należy je stosować bardzo ostrożnie. A gdy wrócisz do domu, pamiętaj żeby zawsze starannie obejrzeć swoje ciało.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić