Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przez lata żyliśmy w błędzie? Nowe badania o oleju rzepakowym szokują

709

Olej rzepakowy to bardzo popularny produkt i znajdziemy go prawie w każdej polskiej kuchni. Ma wiele zastosowań i posiada różne właściwości odżywcze. Jednak z najnowszych badań wynika, że ten zdrowy olej może negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu. Czy przez lata żyliśmy w błędzie?

Olej rzepakowy może działać negatywnie na pracę mózgu
Olej rzepakowy może działać negatywnie na pracę mózgu (Getty Images)

Polacy chętnie sięgają po olej rzepakowy. Nic dziwnego – jest i tani i powszechnie dostępny. Świetnie sprawdza się w kuchni jako tłuszcz do smażenia potraw, jak również jako dodatek do sałatek. Jest również cenny dla naszego organizmu, dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jednak najnowsze badania opublikowane w magazynie internetowym "Healty Holistic Living" wykazują, że wcale nie jest on tak zdrowy, jak nam się wydawało do tej pory. W celu sprawdzenia działania oleju rzepakowego na organizm, naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach.

Gryzonie zostały podzielone na dwie grupy. W jednej z grup jadłospis zwierząt zawierał olej rzepakowy, w innych – nie używano go wcale. Po roku trwania eksperymentu okazało się, że myszy z dietą bogatą w olej rzepakowy miały gorszą pamięć, a poza tym ich masa ciała znacznie się zwiększyła.

Według tych samych naukowców kolejnym minusem oleju rzepakowego, o którym zapominamy jest fakt, że do jego produkcji bardzo często używane są zmodyfikowane genetycznie nasiona rzepakowego. Poza w procesie produkcyjnym oleju mogą powstać niebezpieczne dla organizmu tłuszcze trans.

To jednak nie koniec rewelacji. Kolejne badania na myszach, które zostało opublikowane w magazynie "Scientific Reports" udowodniły, że mózgi zwierząt spożywających olej, zawierały mniej białka. Ponadto u badanych gryzoni zaobserwowano też schorzenia bardzo podobne do choroby Alzheimera.

Naukowcy zalecają spożywać olej rzepakowy z umiarem i zapewniają, że to nie koniec ich badań w tym temacie.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić