Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Rosjanie zbudują najnowocześniejszy reaktor jądrowy

18

Powstanie według unikalnej technologii. Szybki reaktor będzie miał moc 1200 MW. Rosjanom wystarczy 10 lat, by powstał.

Rosjanie zbudują najnowocześniejszy reaktor jądrowy
(iStock.com, MR1805)

Reaktor będzie nosić nazwę BN-1200. Ma stanąć w okolicach Jekaterynburga, u podnóży Uralu - podaje rosyjska agencja informacyjna TASS. Za inwestycję ma odpowiadać korporacja jądrowa Rosatom.

Opracowaliśmy plan rozwoju BN-1200 i jeśli zastosujemy się do postanowień dokumentu decyzji o jego zbudowaniu, będziemy mogli rozpocząć działalność w 2027 roku - powiedział Siergej Szepeljow z Rosatomu.

Reaktory szybkiego rozszczepiania znacznie górują nad tradycyjnymi. Ich główną zaletą jest szersza baza paliw (izotopów), którymi mogą być zasilane. Z takiej samej ilości uranu są w stanie wyprodukować setki razy więcej energii niż reaktor termiczny

Mają jednak kilka istotnych wad. Zamiast wodą, są chłodzone ciekłym sodem, co czyni je mniej bezpiecznymi. Ich wadą jest także koszt budowy i eksploatacji, który jest wyższy niż przy konwencjonalnych reaktorach.

Budowa reaktora na pewno nie spodoba się innym państwom. Jako że niezbędne jest w nim zastosowanie wysoko wzbogaconego paliwa, konieczne jest stworzenie zakładu przetwarzania zużytego paliwa i jego odzyskiwania.

Rosja jest jedynym krajem, który posiada szybkie reaktory BN-600 i BN-800 to unikalne na świecie jednostki, które oparte na prędkich neutronach wytwarzają energię elektryczną na skalę przemysłową. Pracują w elektrowni jądrowej Biełojarsk.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić