Świetne wieści dla wszystkich miłośników picia kawy. Naukowcy z uniwersytetów w Southampton i Edynburgu w Wielkiej Brytanii udowodnili, że picie kawy ma wiele prozdrowotnych właściwości. Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie BMC Public Health wykazało, że picie do 3-4 filiżanek kawy dziennie pozytywnie wpływa na wątrobę.
Badanie obejmowało grupę niemal pół miliona Brytyjczyków (494 585 osób). W ciągu prawie 10 lat naukowcy wykazali, że picie kawy zarówno mielonej, rozpuszczalnej czy bezkofeinowej pomaga chronić wątrobę przed chorobami i rakiem wątroby.
Najlepszy wpływ na nasze zdrowie ma kawa mielona, jednak różnice są niewielkie. Naukowcy podkreślają, że wszystkie rodzaje kawy, również kawa rozpuszczalna i bezkofeinowa pozytywnie wpływają na wątrobę.
Badanie obejmowało cztery rodzaje kawy: kofeinową, bezkofeinową, mieloną i rozpuszczalną. Bez względu na rodzaj wypijanej kawy u wszystkich stwierdzono:
- o 21 proc. niższe ryzyko przewlekłych chorób wątroby niż u osób, które nie spożywały kawy
- o 19 proc. niższe ryzyko stłuszczenia wątroby
- o 21 proc. niższe ryzyko raka wątrobowokomórkowego (HCC)
- o 49 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu chorób wątroby
Najlepszy wpływ na wątrobę ma kawa z mielonych ziaren. Jednak różnica w tej kwestii, pomiędzy kawą rozpuszczalną a mieloną jest niewielka.
Analiza badania pokazuje, że wielbiciele kawy z fusami byli o 61 proc. mniej narażeni na zgon z powodu chorób wątroby. Ryzyko przewlekłej choroby wątroby było mniejsze o 35 proc., a ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego było u nich o 34 proc. niższe niż u osób, które kawy nie piją.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.