9 kwietnia 2024 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DAC7). Serwis "Strefa Biznesu" tłumaczy, że "chodzi o wprowadzenie obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe dotyczących ilości oraz wartości sprzedawanych towarów przez ich użytkowników".
Jednocześnie zauważono, że nowe przepisy raczej nie zostaną umieszczone w tzw. sejmowej zamrażarce. Wszystko wskazuje na to, że zaczną obowiązywać już 1 lipca 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważne kwestie objaśniono w informacji prasowej resortu finansów. Podkreślono, że ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonują transakcji za pośrednictwem takich platform.
Ten obowiązek dotyczyć będzie nie tylko internetowych platform e-handlu. Ma objąć również platformy rezerwacji noclegów, platformy najmu środków transportu oraz platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.
Jeśli zatem podatnik ma zarejestrowany profil handlowy, za pośrednictwem którego dokonuje transakcji kupna/sprzedaży, to po wejściu nowych przepisów jego ruchy nie będą tajemnicą dla lokalnego urzędu skarbowego - tłumaczy Sfera Biznesu.
System pominie drobnych sprzedawców
Wiadomo, że pośrednicy w handlu cyfrowym będą musieli raz w roku raportować do Szefa Administracji Skarbowej. System wymiany informacji ma pomijać dane o drobnych sprzedawcach towarów.
O kogo dokładnie chodzi? Uwzględniani nie będą ci, którzy w ciągu roku dokonają mniej niż 30 transakcji na platformie cyfrowej, a łączne wynagrodzenia z tego tytułu nie przekroczą równowartości 2 tys. euro (około 8,5 tys. zł).