Zmiana ceny prądu. "Będą musieli uwzględnić"

We wtorek (19 września) w życie wchodzą istotne regulacje w kontekście cen prądu. Energia elektryczna będzie tańsza niż do tej pory. O szczegółach poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zmiana ceny prądu. "Będą musieli uwzględnić"
Anna Moskwa (PAP, Zbigniew Meissner)

We wtorek (19 września) w życie weszły przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zostały one przygotowane przez resort klimatu i środowiska.

W rozmowie z PAP szefowa ministerstwa klimatu i środowiska podkreśliła, że rozporządzenie jest jedną z odpowiedzi na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę.

W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 mld zł. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin - powiedziała Anna Moskwa.

- Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne - dodała Moskwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kuba Szmajkowski o poświęceniach w "Twoja twarz brzmi znajomo": "Musiałem zgolić włosy na rękach"

Minister zaznaczyła również, że nowe przepisy obligują sprzedawców energii do wdrożenia nowego sposobu rozliczeń. Wynagradza on prooszczędnościowe działania odbiorców energii.

Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 proc. wstecznie od początku 2023 r. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - podsumowała Moskwa.

Dla kogo tańszy prąd?

Kto może liczyć na tańszy prąd? Mniej zapłacą ci, którzy spełnią jeden z warunków określonych w projekcie:

  • zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
  • potwierdzenie poprawności swoich danych posiadanych przez sprzedawcę prądu;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego;
  • bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić