Dzięki wolnemu w Wielki Piątek można odpowiednio przygotować się do Wielkanocy. W Niemczech, Wielkiej Brytanii, a także w Słowacji jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
W Polsce Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak największe korporacje stosują taką praktykę.
Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników. Taki przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy - mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Może być też tak, że firma przyzna wolne w Wielki Piątek i jednocześnie zażąda odrobienia tego dnia w innym terminie. Odpracowanie dnia wolnego powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym. Informację o zmianie w grafiku pracownicy powinni otrzymać z odpowiednim wyprzedzeniem.
"Rzeczpospolita" donosi też, że pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia z uwagi na urlop w Wielki Piątek. Wolne w ten dzień jest jednak uzależnione przede wszystkim od decyzji firmy.
Ile dni wolnego w Wielkanoc 2024?
Dni ustawowo wolne od pracy z okazji Wielkanocy to Niedziela Wielkanocna (31 marca) oraz Lany Poniedziałek (1 kwietnia).
Wyjątek stanowią m.in. szkoły. Przerwa od nauki rozpocznie się już w Wielki Czwartek (28 marca) i potrwa aż do wtorku po świętach (2 kwietnia).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.