Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Fotowoltaika w bloku? Sprawdzamy, czy warto zamówić panele

11

Wysokie ceny za energię przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób szuka różnego rodzaju oszczędności. Jednym z nich jest założenie instalacji fotowoltaicznej, m.in. na balkonie. Jej producenci kuszą dużymi korzyściami ekonomicznymi, zapewniając, że oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Jak jest faktycznie?

Fotowoltaika w bloku? Sprawdzamy, czy warto zamówić panele
Czy założenie instalacji fotowoltaicznej na balkonie się opłaca? (VDE)

W ostatnim czasie ceny energii nieustannie rosną. Do końca czerwca mają jeszcze obowiązywać zamrożone stawki energii elektrycznej, ale już od lipca sytuacja się zmieni.

W związku z tym wiele osób szuka różnych sposobów, aby zaoszczędzić. Jednym z nich jest montaż paneli fotowoltaicznych na balkonach, cieszący się coraz większą popularnością.

Aby umieścić taką instalację na balkonie, trzeba najpierw zapoznać się z regulaminem i statutem spółdzielni. Balkony mają bowiem niejasny statut własności. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Ile można oszczędzić na fotowoltaice na balkonie?

Jak przypomina Bussines Insider, mogą być one traktowane jako dekoracyjny element elewacji, własność wspólną wszystkich mieszkańców lub wyłączną własność posiadacza mieszkania. Jeżeli zatem zdecydujemy się na umieszczenie paneli fotowoltaicznych na balkonie, najpierw musimy uzyskać zgodę władz spółdzielni mieszkaniowej, zarządcy nieruchomości lub wspólnoty.

Co istotne, instalację tzw. fotobalkoniki najlepiej zakładać, gdy nasz balkon znajduje się po nasłonecznionej stronie. Najlepiej budować ją w jednym z trzech typów: on-grid, off-grid lub plug and play.

Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj (on-grid), to instalację zgłasza się do zakładu energetycznego, a następnie czeka na zamontowanie licznika dwukierunkowego, który monitoruje ilość pobieranej energii z sieci oraz tej oddawanej.

Off-grid z kolei jest rozwiązaniem najbardziej rekomendowanym do założenia na balkonie. Składa się z paneli, niewielkiego inwertera i akumulatora, czyli magazynu energii.

Natomiast trzeci typ- plug and play, to fotowoltaika montowana do gniazdka.

Przedsiębiorstwo Tauron podaje, że panele o mocy 400 kWp na dobrze nasłonecznionym balkonie dostarczą w ciągu roku do 400 kWh prądu. Przy cenie prądu 1 zł/kWh daje to oszczędność 400 zł rocznie.

Niemiecki dziennikarz Peter Hryciuk zamontował instalację fotowoltaiczną u siebie na balkonie i postanowił wyliczyć, ile udało mu się oszczędzić na inwestycji. Na łamach serwisu Giga.de czytamy, że niewielka instalacja fotowoltaiczna została zainstalowana w czerwcu 2021 r. Składa się na nią gotowy zestaw z panelami o mocy 800 W i falownikiem 600 W.

W ciągu 35 miesięcy łącznie instalacja wygenerowała 1287 kWh. Dziennikarz twierdzi, że na potrzeby gospodarstwa domowego wykorzystał 1082 kWh, a 205 kWh oddał do sieci. Mężczyzna podsumował swoje oszczędności. W ciągu niespełna trzech lat udało mu się oszczędzić na energii 374,60 euro.

System kosztował 800 euro, dziennikarz obliczył, że przy takim zużyciu inwestycja zwróci mu się po około sześciu latach użytkowania. "Przy okresie trwałości wynoszącym około 25 lat będzie w stanie wytwarzać bezpłatną energię elektryczną przez kolejne 19 lat" - poinformował dziennikarz.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić