Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zagrożenie radiacyjne w Polsce? Jest oficjalny komunikat

371

W ostatnich dniach media społecznościowe zalały informacje o radioaktywnej chmurze z Ukrainy. Kolejny komunikat w tej sprawie wydała Państwowa Agencja Atomistyki. Przekazano, jak wygląda sytuacja radiacyjna w naszym kraju.

Zagrożenie radiacyjne w Polsce? Jest oficjalny komunikat
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Milos Dimic)

Wpisy na temat zagrożenia radiacyjnego w Polsce i o radioaktywnej chmurze z Ukrainy można było znaleźć m.in. na Twitterze. Do tych doniesień odnosił się choćby Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Wciąż obserwowane są próby infekowania opinii publicznej nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu. To kłamstwo mające wywołać niepokój. Wiarygodne informacje na stronie Państwowej Agencji Atomistyki! - pisał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marina tłumaczy, czemu chroni wizerunek syna. "Nie chciałabym, żeby ktoś oceniał jego wygląd, to zwykły chłopczyk"

W piątek (19 maja) Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) wydała nowy komunikat. Wyraźnie w nim zaznaczyła, że obecnie w naszym kraju nie ma zagrożenia radiacyjnego.

W zw. z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o "radioaktywnej chmurze, która zmierza w kierunku Europy", PAA informuje, że aktualnie w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego. Stacje mierzące poziom promieniowania w Polsce nie notują żadnych, niepokojących wskazań - podkreślono.

PAA o tzw. pikach. "Standardowa sytuacja"

W środę natomiast PAA wyjaśniała, że w ostatnich dniach na wykresach z wynikami pomiarów promieniowania jonizującego nie tylko w Polsce, ale i w Europie obserwowano tzw. piki, a więc wzrosty wartości odnotowywanych przez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

To standardowa sytuacja i w żaden sposób niezagrażająca zdrowiu czy życiu ludzi oraz środowisku. Regularne podwyższenia mocy dawki są zjawiskiem naturalnym i występują np. w przypadku opadów atmosferycznych. Przez kontynent, w tym przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, który przynosi niekiedy znaczne opady deszczu. To one właśnie powodują "skoki" na wykresach - zapewniała agencja.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić