Już od jakiegoś czasu na całym świecie naukowcy badają zdrowotne właściwości kawy. Tym razem kanadyjscy eksperci z Naukowego Laboratorium Słuchu na Uniwersytecie McGill postanowili sprawdzić, w jaki sposób ta pobudzająca mikstura oddziałuje na pracę narządu słuchu.
Celem badania, którego wyniki zostały opublikowane na portalu "JAMA Otolaryngol Head Neck Surgery", było sprawdzenie, czy obecność kofeiny w codziennym jadłospisie może mieć wpływ na regenerację słuchu, po tym, jak uszy są wystawione na działanie głośnych dźwięków.
Zobacz także: Profesor: Nigdy nie rozpoczynajmy dnia od kawy. Nigdy
Kiedy przez dłuższy czas przebywamy w pomieszczeniu, gdzie panuje hałas, pojawia się tzw. czasowe przesunięcie progu, czyli tymczasowe ogłuszenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wtedy pojawia się niedosłuch i piszczenie w uszach, które w większości przypadków mija po podczas pierwszych 72 godzin. Może się jednak zdarzyć, że ten symptom nie ustąpi samoistnie.
W eksperymencie wykorzystano samice świnek morskich będące albinosami, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich została wystawiona na hałas na poziomie 110 dB i przyjmowała kawę.
Taki poziom głośności można odnotować na sali koncertowej, gdzie rozbrzmiewa głośna muzyka. Zwierzęta znajdujące się w drugie grupie przebywały w tych samych a warunkach, ale nie spożywały kawy.
Z kolei pozostałym świnkom morskim podawano kawę, ale nie wystawiano ich na działanie głośnych dźwięków.
Wybrane zwierzęta otrzymywały kawę przez 15 dni. Świnki, które były narażone na hałas, przebywały w pomieszczeniach o natężeniach dźwięku 8, 16, 20 i 25 kHz, przez jedną godzinę w tygodniu.
Po ósmym dniu trwania eksperymentu naukowcy z Kanady zauważyli znaczną różnicę w poziomach słyszalności pomiędzy zwierzętami.
U osobników, którym podawano kofeinę, regeneracja słuchu następowała o wiele wolniej, natomiast pozostałe zwierzęta odzyskały słuch.
Zdaniem ekspertów spożywanie 25 mg kofeiny każdego dnia z połączeniem z przebywaniem w głośnym pomieszczeniu wpływa negatywnie na regenerację słuchu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.