Pacjent przebywa w szpitalu. U innej osoby stwierdzono kleszczowe zapalenie mózgu. To z kolei drugi przypadek tej choroby na Wyspach – podaje agencja Public Health England (PHE).
Czym jest babeszjoza? Choroba przypomina malarię
Babeszjoza, pierwszy raz stwierdzona u człowieka w 1957 roku, to choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt, endemicznie występująca w północno-wschodniej części USA. Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Babesia, które przenoszą na człowieka kleszcze. Zakażenie ma często przebieg bezobjawowy, ale istnieje ryzyko rozwinięcia się ciężkiej infekcji podobnej do malarii. W ciężkim przebiegu choroby może dojść do uszkodzenia wątroby i pojawienia się żółtaczki.
Ugryzł go kleszcz. Takie mogą być objawy babeszjozy
- gorączka
- dreszcze
- wzmożona potliwość
- osłabienie
- bóle mięśniowo-stawowe
- złe samopoczucie
- bóle głowy i brzucha
- nudności i wymioty
Public Health England informuje, że według lekarzy obaj pacjenci – i chory na babeszjozę, i na kleszczowe zapalenie mózgu – wrócą do pełni zdrowia. Agencja podkreśla też, że obie choroby są rzadkie i ryzyko zakażenia jest niewielkie.
Jednocześnie brytyjska agencja przypomina, że ryzyko zapadnięcia na inną chorobę po ugryzieniu kleszcza - np. boreliozę - jest większe. Zaleca korzystanie podczas wycieczek z wytyczonych szlaków, unikanie długich traw, a także zakładanie odpowiedniej odzieży, która zakryje ciało i zredukuje ryzyko ugryzienia przez kleszcza.