Zniknie REGON. Numer rejestru ma być stopniowo wycofywany z użycia. We wszelkich kontaktach z urzędami oraz instytucjami właściciele firm będą posługiwać się numerem PESEL.
Pieczątki do kosza. Jeżeli usprawnienia wejdą w życie, na przedsiębiorcach przestanie ciążyć obowiązek posługiwania się pieczątkami. Będą używać jedynie podpisu.
Zwolnienie ze składek na początek działalności. To rozwiązanie ucieszy szczególnie osoby myślące o założeniu własnej firmy. Przez pierwsze 6 miesięcy nie będą objęte obowiązkiem płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Powrót do ustawy Wilczka. Słynna ustawa, liberalizująca polską gospodarkę, zakładała, że „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Zasada ma powrócić do polskiego prawa. To szczególnie ważne z uwagi na obecność setek niejasnych przepisów.
Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy. To jedna z zasad, która ma być stosowana po wejściu w życie nowej „konstytucji". Oprócz tego obowiązywać będzie zasada przyjaznej interpretacji oraz działające już rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy.
Milcząca zgoda urzędników. W przypadku spraw spornych urzędnicy często zwlekają z odpowiedzią, przekraczając ustawowy czas przeznaczony na jej udzielenie. Od teraz po jego minięciu przedsiębiorca uzyska tzw. „milczącą zgodę”.
Zrozumiałe przepisy. To największa bolączka obecnego biznesu. Po wejściu „konstytucji” w życie, wszystkie przepisy mają być napisane prostym i zrozumiałym językiem.
Śmierć właściciela nie będzie oznaczać śmierci firmy. Aktualne prawo stanowi, że firma „umiera” wraz z przedsiębiorcą, a pracownicy są zwolnieni. Nowe przepisy pozwolą funkcjonować przedsiębiorstwu aż do wyznaczenia spadkobiercy.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.