Według ustaleń agencji Reutera archeolodzy naliczyli na ścianach łącznie 137 odbitych dziecięcych dłoni. Ich wiek oszacowano na około 1200 lat, co oznacza, że powstały pod koniec epoki starożytnych Majów.
Jaskinia w Meksyku. Na ścianach ponad setka odcisków dziecięcych dłoni
Naukowcy przypuszczają, że dzieci odciskały dłonie niedługo po tym, gdy wchodziły w okres dojrzewania. Farba, w której wcześniej je maczały, występowała w czarnym lub czerwonym kolorze. Najprawdopodobniej nie był to przypadek.
Przeczytaj także: Rolnik zobaczył otwór w ziemi. Sensacyjne odkrycie na Lubelszczyźnie
Odcisnęły swoje czarne dłonie na ścianach, co symbolizowało śmierć, ale nie w znaczeniu, że [dzieci – przyp. red.] zostaną zabite – to raczej śmierć z perspektywy rytualnej. Później dzieci odcisnęły swoje dłonie "na czerwono", co odnosiło się do wojny albo życia – tłumaczy Sergio Grosjean, jeden z archeologów (Reuters).
Przeczytaj także: Niesamowite odkrycie w Izraelu. Pisma, które pamiętają czasy Jezusa
W jaskini, poza odciskami dłoni, odkryto także liczne starożytne artefakty. Były to wyrzeźbiona twarz oraz sześć pomalowanych płaskorzeźb, datowanych na 800-1000 rok naszej ery. W tamtym okresie region nawiedziła dotkliwa susza, co mogło skłonić miejscowych do przeniesienia się na bardziej żyzne tereny.