Leśnicy opublikowali na profilu Lasów Państwowych zdjęcie wielopiennego buku. Przy okazji przyznają, że wielopienność u buków nie jest niczym nadzwyczajnym. Często zdarza się, że na pewnej wysokości pień rozgałęzia się, tworząc dwa czy trzy pnie.
Czytaj także: Niespodziewane spotkanie w lesie. Leśniczy ma jedną radę
Jednak 5 pni u ponad stuletniego drzewa jest już swoistą osobliwością przyrodniczą - ocenili zaskoczeni leśnicy.
Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach. Wiele osób uwielbia odwiedzać las bukowy jesienią, ponieważ jest on wtedy zachwycająco kolorowy ze względu na przebarwiające się liście. Na wiosnę natomiast, zaraz po rozwinięciu, jajowate liście buka są z wierzchu żywo zielone, a od spodu nieco jaśniejsze.
Początkowo są gęsto owłosione, później nagie i lśniące. Kora z kolei wyróżnia się gładkością i srebrzystym połyskiem. Owoce buka to małe trójkanciaste orzeszki zamknięte w kolczastej okrywie. Zwane pospolicie bukwią, są jadalne i stanowią nie lada przysmak dla wiewiórek, sójek, a przede wszystkim dzików. Buki lubią miejsca umiarkowanie wilgotne, żyzną glebę oraz cień.
Buki osiągają wiek ok. 300 lat. W Polsce ich występowanie określone jest granicą zasięgu. Możemy je spotkać na zachodzie, północy, a także na południu kraju, gdzie wraz z jodłą, grabem, dębem bezszypułkowym i świerkiem tworzą lasy regla dolnego (do wys. 900 m n.p.m.). W parkach sadzi się przeważnie odmianę ozdobną o czerwonych liściach.
Jasne drewno buka o różowawym odcieniu jest bardzo twarde. Znajduje zastosowanie we wnętrzach budynków (schody, podłogi), jest stosowane do produkcji mebli giętych oraz zabawek z drewna.
Czytaj także: Możesz przynieść je do domu z choinką. Lepiej uważaj!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.