Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kontakt z nimi może zakończyć się fatalnie. Uważaj na spacerze

5

Lato to okres, w którym kwitnie wiele roślin, ozdabiając ogrody i parki. Warto jednak uważać na niektóre z nich. Kontakt z roślinami baldaszkowatymi może zakończyć się fatalnie. Tymczasem w Polsce dziko rośnie ponad 70 gatunków tego typu bylin.

Kontakt z nimi może zakończyć się fatalnie. Uważaj na spacerze
Kontakt z nimi może zakończyć się fatalnie. Uważaj na spacerze (dziejesie)

W świadomości Polaków powszechna jest wiedza na temat niebezpieczeństwa związanego z barszczem Sosnowskiego. Dlatego co roku nie brakuje interwencji, w trakcie których prowadzona jest wycinka tej rośliny. Groźnych dla zdrowia roślin jest jednak znacznie więcej, a kontakt z nimi może zakończyć się fatalnie.

Kontakt z nimi może zakończyć się fatalnie. Uważaj na spacerze

Jeden z czytelników poprzez platformę #dziejesie dostarczył nam zdjęcia, które pokazują skutki kontaktu z rośliną "przypuszczalnie z baldaszkowatych". - Ale nie z barszczem Sosnowskiego - podkreślił. U mężczyzny doszło do fitofotodermatozy.

Fitofotodermatoza znana jest też jako "choroba limonkowa". To reakcja chemiczna, która powoduje, że skóra ludzka staje się nadwrażliwa na działanie promieni ultrafioletowych. Powodują ją związki fotosyntetyczne występujące chociażby w owocach cytrusowych, ale też w barszczu Sosnowskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Aż złapał się za głowę, jak usłyszał cenę jagodzianki. "Mam zapłacić?"

Reakcja po kontakcie z takimi roślinami występuje po upływie 24 godzin od ekspozycji na światło słoneczne. Wystarczy mała dawka słońca, by wywołać bolesne dolegliwości i blizny, które pozostaną na skórze nawet na długie lata. Widać to zresztą na zdjęciach dostarczonych nam przez czytelnika o2.pl.

Do roślin baldaszkowatych należy ponad 430 rodzajów i nawet ponad 3500 gatunków. W Polsce dziko rośnie ponad 70 gatunków. Paradoksalnie, część z nich ma właściwości lecznice i kosmetyczne. W medycynie i przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się m.in. gumożywice. Owoce kopru ogrodowego stosowane są jako środek przeciwskurczowy i żołądkowy. Z kolei korzenie, owoce i olejek z dzięgla litwora poprawiają apetyt, działają żołądkowo i spazmolitycznie.

Groźny potrafi być za to tzw. krzew Mojżesza. Mowa o dyptamie. Ma on zdolności do samozapłonu. Cała roślina pokryta jest komórkami gruczołowymi, które wydzielają olejki eteryczne, cenione w przemyśle perfumeryjnym - to limonen, cymol, kumaryny. Są w dyptamie silnie skoncentrowane, a zarazem - łatwopalne.

Kontakt dyptamu ze skórą może wywołać reakcję alergiczną, a nawet poparzenia. Z uwagi na właściwości fotouczulające na "krzew Mojżesza" należy uważać zwłaszcza w okresie letnim. Oparzenia mogą być wyjątkowo bolesne i z trudem się goić.

Należy też uważać na takie rośliny, jak ruta zwyczajna, glistnik jaskółcze ziele, wilczomlecz obrotny, arcydzięgiel litwor, szczwół plamisty, tzw. barszcze kaukaskie (w tym barszcz Mantegazziego, barszcz olbrzymi) i trybulę leśną.

Autor: ŁKU
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić