Rybiki cukrowe to małe owady często pojawiające się w naszych domach. Osiągają maksymalnie centymetr długości, mają duże czułki, kilka par odnóży oraz srebrny chitynowy pancerzyk, dlatego nazywane są także srebrzykami.
Żywią się resztkami jedzenia (najczęściej cukrami i skrobią), papierem, a nawet innymi martwymi owadami. Bez pożywienia mogą przeżyć nawet rok. Przyciąga je ciepło i wilgoć, bo w takich warunkach najlepiej się rozmnażają. Najczęściej bytują w naszych łazienkach, ale mogą również przemieszczać się po całym mieszkaniu. W sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet 8 lat!
Nie lubią światła, prowadzą nocny tryb życia. Za dnia ukrywają się w przeróżnych szczelinach i ciemnych zakamarkach, m.in. w rurach, odpływach czy szafkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rybiki nie stanowią bezpośredniego niebezpieczeństwa dla człowieka. Nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób. Jednak, gdy rozwinie się ich duże skupisko, mogą stanowić zagrożenie dla ważnych dokumentów, obrazów malowanych na płótnie, książek czy tkanin. Jako że mają zdolność trawienia celulozy, w taki oto sposób mogą nam spowodować sporo szkód.
Jak pozbyć się rybików z mieszkania? Możemy na przykład przygotować miksturę z kwasu borowego wymieszanego z cukrem i miodem i wyłożyć ją na kawałkach papieru. Zadziała to na nie wabiąco i przykleją się do pułapki.
Możemy też zastosować różne zioła i przyprawy. Wystarczy, że rozłożymy w domu takie, których rybiki nie lubią - na przykład rozmaryn, lawendę, miłorząb czy cynamon.
Warto także zainwestować w pochłaniacze wilgoci i dbać o porządek w mieszkaniu, gdyż owady te nie lubią czystych i suchych miejsc. Do pozbycia się rybików możemy też użyć przeznaczonych do tego aerozoli.