11 listopada to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Tego dnia świętowane jest bowiem odzyskanie przez Polskę niepodległości. Właśnie dlatego jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
W 2023 roku 11 listopada przypada w sobotę, kiedy to większość Polaków nie pracuje. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że "wolne" absolutnie nie przepadnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Artykuł 130. § 2 Kodeksu pracy jasno mówi o tym, że jeśli święto wolne od pracy przypada w sobotę, to pracodawca jest zobowiązany do tego, by obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy o 8 godzin innego dnia.
Pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny w zamian za Święto Niepodległości, które przypada w 2023 roku w sobotę. Zgodnie z przepisami przytoczonymi przez OPZZ w komunikacie, powinien on zostać wykorzystany jeszcze w listopadzie, jeśli w miejscu pracy przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca może udzielić go awansem, przed świętem wypadającym w sobotę, lub już po nim - wyjaśnia Radio ZET.
Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie. Lekarz wskazał Katarzynie Bosackiej tylko jeden produkt
Dzień wolny za 11 listopada: zasady
Okazuje się, że pracodawca może wskazać konkretne daty lub pracownicy sami mogą wybrać dzień, w którym wykorzystają dodatkowy urlop. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) przekazało, że dzień wolny musi być przyznany w całości - nie można go rozdzielać na kilka godzin w różnych dniach.
Dodatkowy dzień wolny od pracy nie przysługuje również osobom przebywającym w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym. Warto także wiedzieć, że jeśli pracownik kończy zwolnienie z dniem 10 listopada lub będzie niezdolny do pracy od 12 listopada ma prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę - wyjaśniło OPZZ.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.