Kazik Staszewski jest synem Stanisława i Krystyny Staszewskich. Autor tekstów i wokalista zespołu Kult z okazji 50. rocznicy śmierci ojca udzielił szczerego wywiadu, w którym podzielił się wspomnieniami z nim związanymi. Opisał też ich relację i swój stosunek do utworów Stanisława Staszewskiego, które niejednokrotnie wykonywał na scenie i zawarł na płytach "Tata Kazika" i "Tata 2".
Kiedy tata nas opuścił, miałem zaledwie cztery lata, ale mimo to doskonale go pamiętam. Pamiętam jego fryzurę na jeżyka, to, że krzywo stawiał prawą stopę, co było wynikiem jego przejść w obozie koncentracyjnym. Pamiętam wszystkie zabawne historie, które mi opowiadał (...). - wyznał Kazik "Gazecie Wyborczej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stanisław Staszewski zmarł 50 lat temu. Kazik szczerze o relacji z ojcem
Kazik choć niejednokrotnie wykonywał utwory swojego ojca, przyznał, że nigdy nie czuł pokrewieństwa z jego piosenkami. Przyznał, że Stanisław Staszewski pisał utwory, które pozostawiają szerokie pole do interpretacji, a on sam woli jednak konkret w tekście.
Nigdy nie było sytuacji, żebym poczuł pokrewieństwo z tekstami taty. Jego twórczość była czymś obcym. Wiedziałem oczywiście, że ojciec pisze, śpiewa, ale na początku nie ciągnęło mnie do jego muzyki - mówił Kazik.
Opisał jednak sytuację z końca lat 70. kiedy wraz z mamą odwiedził we Francji znajomego nieżyjącego już wtedy od czterech lat ojca. Kazik miał wtedy 14 lat, wraz z mamą i Jurkiem Szymańskim słuchali utworów Stanisława, Krystyna Staszewska płakała a przyszły artysta postanowił, że wykorzysta utwory ojca i sam nie będzie musiał nic pisać, bo ma "pod ręką gotowce". Nie zrobił tego jednak.
Nie, bo coś mnie blokowało. Może to był żal, podświadomy, do taty, że zostawił mamę i mnie, kiedy miałem zaledwie cztery lata? Ten żal był na tyle duży, że pokasowałem jego nagrania - wyznał szczerze lider Kultu.
Dopiero z czasem Kazik zaczął bardziej rozumieć ojca i jego życiowe decyzje oraz to, skąd wynikają. Stanisław Staszewski urodził się w Pabianicach. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W 1942 roku był więźniem Pawiaka, walczył w Powstaniu Warszawskim, następnie został zamknięty w obozie koncentracyjnym Ebensee. W 1967 roku wyemigrował do Paryża, gdzie pracował w charakterze kreślarza, z wykształcenia architekt. Stanisław Staszewski zmarł 22 stycznia 1973 roku w Paryżu.