Rezygnacja z F-16 będzie możliwa dzięki wcześniejszemu wprowadzeniu myśliwców nowszej generacji F-35A. Pierwsze samoloty mają trafić do Danii jesienią tego roku, a dostawy zakończyć się w 2025 roku.
Dania przekaże Ukrainie F-16
Minister obrony Danii powiedział więc, że dostawa F-16 na Ukrainę, która bardzo potrzebuje myśliwców nowego typu, jest coraz bardziej realna.
Duńczycy przeprowadzą też szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, potrwają one 6-8 miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zajęcia w bazie lotniczej Skrydstrup na południu Półwyspu Jutlandzkiego mają rozpocząć się w sierpniu. - Teraz będziemy zastanawiać się nad przekazaniem konkretnej darowizny w postaci myśliwców F-16 oraz ile takich maszyn moglibyśmy przekazać - podkreślił Poulsen.
Czytaj także: Wagnerowcy z ziemi atakują rosyjskie siły w powietrzu
"Dania nie może robić wszystkiego"
Jednak wycofanie F-16 ze służby oznaczać będzie ograniczenie zadań duńskich sił powietrznych w ramach NATO i tę rolę będą musiały przejąć inne państwa sojusznicze. - Dania nie może robić wszystkiego - zaznaczył minister.
Publiczny nadawca DR wylicza, że duńskie siły powietrzne posiadają 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych aktywnie do celów obronnych. Przekazanie tych myśliwców może być skomplikowane, ponieważ wymaga nie tylko szkolenia pilotów, ale również naziemnej obsługi technicznej, odpowiedzialnej za przeglądy i konserwacje.
"Nie tak szybki" harmonogram dostaw
Wcześniej Joe Biden zgodził się nie powstrzymywać krajów sojuszniczych przed wysyłaniem do Kijowa zaawansowanych zachodnich maszyn.
"The Washington Post" wskazywał wtedy, że harmonogram dostaw może nie być "tak szybki, na jaki liczy Ukraina".
Wszystko dlatego, że europejskie kraje dysponujące F-16, w tym także Polska, "potrzebują czasu na sprawdzenie dostępności swoich arsenałów i rozpoczęcie treningów".
F-16 w 26 krajach
General Dynamics F-16 Fighting Falcon – samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od drugiej połowy lat 70. XX wieku do roku 2012 wyprodukowano 4500 egzemplarzy.
F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 26 krajów, w tym Polski, do której pierwsza para trafiła 8 listopada 2006. W naszym kraju, wbrew dosłownemu tłumaczeniu, przyjęto nazwę Jastrząb.