Moździerz była najpopularniejszą bronią już podczas II wojny światowej. Składa się z trzech części głównych; lufy, podpory pod lufę (dwójnóg) i płyty oporowej. Jest to broń ręcznie ładowana od strony wylotowej granatem o masie od 15 do 17,5 kg.
Wiele lat temu moździerz uznawano za najdoskonalszą tego typu konstrukcję na świecie. Jak się okazuje, doskonale sprawdza się także na polu bitwy dla ukraińskiej armii.
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z 54. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy, pokazujące uderzenia moździerza kal. 120 mm na rosyjskie pojazdy. Zaatakowana kolumna pojazdów rosyjskich została mocno zniszczona. Na filmikach widzimy dużo ognia i ogromny dym, który wydobywa się po zniszczeniach.
To właśnie broń ciężka może przesądzić o zwycięstwie Ukraińców na wojskami Władimira Putina. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kilka dni temu ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę.
Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił ukraiński przywódca.
Pomoc z Zachodu
Wygląda na to, że jego prośby zostaną wysłuchane. Jak informował dziennik "Spiegel", rząd federalny Niemiec chce jak najszybciej zaoferować Ukrainie kolejne systemy uzbrojenia, aby wzmocnić opór przeciwko armii rosyjskiej.
Lista obejmuje możliwe dostawy broni o łącznej wartości 308 mln euro. W dostawie na Ukrainę pojawią się między innymi moździerze czy ciężkie działa maszynowe typu GAM B0. W dostawie zabraknie natomiast czołgów i samolotów. Kraje NATO już wcześniej zdecydowały, że nie zamierzają w tym aspekcie wspierać Ukrainy podczas wojny z Rosją.
Jak poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii, w ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie zestrzeliły m.in. cztery rosyjskie samoloty, dwa pociski manewrujące oraz jeden bezpilotowiec. Od początku inwazji Rosjanie stracili już ponad 17 tys. żołnierzy i tysiące maszyn.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.