aktualizacja 

Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy: "To nie był intencjonalny atak na Polskę"

- Nic, absolutnie nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę - oświadczył prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, do której doszło w środę przed południem. Prezydent skomentował w ten sposób wtorkowe wydarzenia w Przewodowie, gdzie zginęło dwóch obywateli Polski.

Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy: "To nie był intencjonalny atak na Polskę"
Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN, w nocy z 15 na 16 bm. w Warszawie (PAP, Paweł Supernak)

We wtorek 15 listopada około godziny 15:40 na terenie wsi Przewodów na Lubelszczyźnie spadła rakieta. W wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Jako pierwsza o zdarzeniu poinformowała agencja prasowa Associated Press. Według początkowych doniesień w terytorium Polski uderzyły dwie rosyjskie rakiety.

W środę rano agencja zmieniła przekaz. Jak poinformowała, powołując się na rozmowy z anonimowymi amerykańskimi urzędnikami, według wstępnych ustaleń rakieta, która uderzyła w Polskę, "została wystrzelona przez siły ukraińskie w zbliżający się rosyjski pocisk". Miało to być działanie obronne Ukrainy wobec zmasowanych ataków rosyjskich, które miały miejsce we wtorek.

Również w środę prezydent USA Joe Biden przekazał partnerom z grupy G7 i NATO, że wybuch w Przewodowie wywołała ukraińska rakieta obrony powietrznej - przekazała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło, blisko związane z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ta niewielka wieś jest na językach całego świata". Relacja Wirtualnej Polski z Przewodowa

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z kryzysową sytuacją prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zwołaniu na godzinę 12:00 w środę Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przed posiedzeniem odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, po której prezydent RP wygłosił oświadczenie.

Nic, absolutnie nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę. Nie był to atak na Polskę. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, prawdopodobnie wyprodukowana w latach 70., rakieta typu s-300 - mówił Andrzej Duda.
Kolejne zasadnicze pytanie, to kto był odpowiedzialny za wystrzelenie tej rakiety. Nie mamy w tej chwili żadnych dowodów na to, że rakieta ta została wystrzelona przez stronę rosyjską, natomiast wiele wskazuje na to, że była to rakieta, która służyła obronie przeciwrakietowej i została użyta przez siły obronne ukraińskie - tłumaczył prezydent.

- Rosyjskie rakiety manewrujące leciały z różnych kierunków, prawdodpobnie była to rakieta, która leciała w kierunku polskiego terytorium i zawracała na wschód. Ukraińska obrona przeciwlotnicza wystrzeliwała rakiety w różnych kierunkach. Wysoce prawdopodobne, że jedna z tych rakiet spadła niestety na terytorium Polski. Wstępne oględziny na miejscu zdarzenia już wskazują na to, że nie doszło tam do eksplozji ładunku wybuchowego rakiety, tylko prawdopodobnie był to efekt po prostu upadku rakiety w tym miejscu, połączony być może z eksplozją paliwa, które pozostawało w tej rakiecie - dodał prezydent.

Prezydent dodał, że na miejscu działania prowadzą polscy śledczy oraz śledczy strony amerykańskiej. Wspomniał także, że we wtorek o swoim wsparciu zapewnił go prezydent USA Joe Biden. – Jesteśmy cały czas w bezpośrednim kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO – podkreślił Andrzej Duda, dodając, że w nocy rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii oraz kanclerzem Niemiec.

Morawiecki: "To był nieszczęśliwy wypadek"

Głos podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RBN zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewnił, że polskie jednostki wojskowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej. O wprowadzenie stanu podwyższonej gotowości premier poprosił także Policję, Straż Graniczną oraz służby cywilne.

To się już stało, już skierowani zostali dodatkowi funkcjonariusze na teren zdarzenia. Tak jak powiedział pan prezydent, nic nie wskazuje na to, aby był to atak na terytorium polski. Mieliśmy do czynienia najprawdopodobniej z nieszczęśliwym zdarzeniem - powiedział premier.
Nasza Straż Graniczna, ABW już teraz analizują materiał dowodowy, który wkrótce posłuży nam do wyciągnięcia wniosków. Materiał dowodowy jest obecnie potwierdzany przez naszych sojuszników, przede wszystkim amerykańskich, tak, by można było powiedzieć, że mamy 100 proc. pewność ws. identyfikacji przyczyn tego, co się stało - doprecyzował Morawiecki.

Premier: Być może uruchomienie art. 4 nie będzie niezbędne

Premier podkreślił, że we wtorek Rosjanie dokonali zmasowanego ataku na terytorium całej Ukrainy. - Część z tych pocisków wystrzelonych przez Rosjan została zestrzelona. Jest mowa o połowie, do trzech czwartych. Mniej więcej. Natomiast część nie została zestrzelona i trafiła w różne miejsca, zwłaszcza w infrastrukturę energetyczną – mówił.

Większość dowodów przez nas zebranych, być może uruchomienie art. 4 o NATO tym razem nie będzie niezbędne, ale ten instrument cały czas jest w naszych rękach. Wszystkie procedury zadziałały w sposób właściwy - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić