aktualizacja 

Zrekonstruowali twarz patrona Polski. Efekt robi wrażenie

84

Zespół ekspertów z Czech, Polski i Australii podjął się zadania rekonstrukcji twarzy św. Wojciecha, męczennika i jednego z patronów Polski. Wydarzeniu towarzyszyły obchody 1050. rocznicy założenia diecezji w czeskiej Pradze.

Zrekonstruowali twarz patrona Polski. Efekt robi wrażenie
Naukowcy zrekonstruowali twarz św. Wojciecha z okazji obchodów 1050 rocznicy powstania praskiej katedry (Facebook, Wikimedia commons)

Św. Wojciech to jedna z najważniejszych postaci nie tylko dla polskiego, ale i czeskiego kościoła. Legendarny misjonarz, który zmarł śmiercią męczeńską 23 kwietnia 997 r., to postać będąca patronem nie tylko Polski, ale także Czech. To zwłaszcza u naszych południowych sąsiadów postać bardzo symboliczna dla losów tamtejszej wspólnoty katolickiej.

Diecezja praska od kilku miesięcy świętuje 1050. rocznicę jej powstania. Z tej okazji doszło do ciekawego wydarzenia, mającego uhonorować wspomnianą już postać św. Wojciecha.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkryli XVIII-wieczny obraz podczas remontu. Niezwykłe odkrycie w kościele na Dolnym Śląsku

Rekonstrukcja twarzy św. Wojciecha. Naukowcy zaprezentowali efekty ich pracy

Grupa naukowców z Polski, Czech i Australii, kierowana przez Brazylijczyka Cicero Moraesa, podjęła się próby rekonstrukcji twarzy świętego. W tym celu zespół najpierw stworzył kopię czaszki biskupa, przechowywaną w katedrze św. Wita w Pradze, z wykorzystaniem systemu cyfrowego 3D.

To procedura, która według geoinformatyka Jiriego Sindelara, jest bardzo podobna do rekonstrukcji zdeformowanej twarzy po wypadku samochodowym. Po jej zakończeniu naukowcy wykorzystują anatomiczne określenie pozycji mięśni, a następnie wiedzę na temat ich wytrzymałości (a także innych tkanek miękkich) w powiązaniu z konkretnymi rozmiarami twarzy.

W przypadku św. Wojciecha to zadanie było jednak nieco utrudnione. Wszystko przez to, że w czaszce biskupa i męczennika brakowało nie tylko dolnej szczęki, ale także lewej części twarzy. Wytężone prace naukowców przyniosły jednak efekt, który daje pogląd na to, jak mógł wyglądać patron Polski, żyjący w X wieku.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić