Na 32 okazy ryb jaskiniowych, jakie pobrano, aż 15 okazało się należeć do gatunków nieznanych jeszcze nauce. Uczeni przeprowadzili uważne badania morfologiczne i filogenetyczne, aby sklasyfikować odkryte właśnie gatunki, w tym nowy rodzaj, któremu nadano nazwę Sinocyclocheilus longicornus pochodzącą od nazwy jego rodzaju oraz łacińskich słów "longus"(długi) i "cornu"(róg).
Nowoodkryta ryba-jednorożec ma na swoim czole strukturę, która przypomina róg i mierzy od 10,5 do 14,6 centymetra długości. Podobnie jak w przypadku większości ryb jaskiniowych ma ona bladą, niemal przeźroczystą skórę i zdegenerowane oczy, przez które ledwie widzi. Ze względu na życie w wodach, gdzie światło praktycznie nie dociera, nie są one jednak rybie potrzebne.
Inne gatunki ryb należących do tego samego rodzaju nie posiadają na głowie struktur podobnych do rogu, jednak naukowcy stwierdzili, że żyją one w grotach, do których dociera więcej światła niż w przypadku ryby-jednorożca. Z tego powodu uczeni stwierdzili, że róg może być powiązany z ciemnym środowiskiem życia ryb i w jakiś sposób służyć im do odnajdywania się w nim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Longicornusa odkryto w niewielkim jaskiniowym basenie o szerokości zaledwie 1,8 metra i niecałym metrze głębokości. Tajemnica wykorzystania rogu w tak ciemnym i ciasnym środowisku może się ujawnić po tym, jak uczeni porównają je z innymi gatunkami tego samego rodzaju, u których występuje na czole podobna w kształcie struktura.
Ryby jaskiniowe wykazują niezwykłe cechy morfologiczne, które zadziwiają naukowców. Szczególnie pulchne ryby znalezione w Meksyku rzucają światło na problem ludzkiej otyłości, z kolei te z Tajlandii wykształciły zdolność wspinania się i pełzania po skałach.