Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Naukowcy z Zurychu opracowali żel niwelujący skutki picia alkoholu

104

Do prawdopodobnie przełomowego odkrycia doszli naukowcy z Uniwersytetu ETH w Zurychu. Opracowali oni specjalny żel, który niweluje negatywne objawy spożycia alkoholu. Do tej pory z badań na myszach wynika, że poziom alkoholu we krwi udało się zmniejszyć nawet o 50 procent.

Naukowcy z Zurychu opracowali żel niwelujący skutki picia alkoholu
Uniwersytet w Zurichu (Getty Images, drserg)

Chociaż obecnie odkrycie było testowane tylko na zwierzętach, już dziś naukowcy ogłaszają sukces. Nim zaczęły się badania na ludziach, uczeni z Zurychu postanowili opatentować swój wynalazek. Ten, jeśli przejdzie pomyślnie wszystkie testy na ludziach, może zrewolucjonizować medycynę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Robaki na pizzy. Stają w gardle?

Do tej pory z badań na myszach żel neutralizujący skutki spożycia alkoholu sprawdzał się rewelacyjnie. U gryzoni, którym został podany alkohol, zdołał on obniżyć jego poziom we krwi nawet o 50%. Oznacza to, że znacznemu obniżeniu uległo uszkodzenie zdrowia, jakie występuje w czasie spożywania napojów wyskokowych.

Żel przesuwa rozkład alkoholu z wątroby do przewodu pokarmowego. W przeciwieństwie do alkoholu metabolizowanego w wątrobie, jako produkt pośredni nie powstaje szkodliwy aldehyd octowy – wyjaśnia cytowany przez Rzeczpospolitą profesor Raffaele Mezzenga z Laboratorium Materiałów Żywności i Miękkich w ETH Zurich.

Poza samym niwelowaniem skutków w czasie picia alkoholu lek może być także skuteczny także w walce z kacem. Jednocześnie u myszy, którym podawany był on codziennie wraz z alkoholem, zaobserwowano znacznie mniejsze uszkodzenie wątroby czy śledziony. Wiązało się to także z niemal niewystępującą utratą wagi.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Naukowcy podkreślają jednak, że żel nie ma być zachętą do spożywania alkoholu. Jego grupą docelową mają być bowiem osoby, które nie tylko od czasu do czasu spożywają alkohol i nie chcą przy tym niszczyć swojego zdrowia.

Zdrowiej jest w ogóle nie pić alkoholu. Jednak żel może być szczególnie interesujący dla osób, które nie chcą całkowicie rezygnować z alkoholu, ale nie chcą obciążać swojego organizmu i nie szukają aktywnie efektów alkoholu – mówi prof. Mezzenga.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić