Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Wałbrzych, odpowiednia decyzja została podjęta przez nadleśniczego w czwartek 2 lutego. Zakaz będzie obowiązywać od piątku do najbliższego poniedziałku - 6 lutego.
Zakaz wstępu do lasów. To nie jest żart
Wstęp do lasów będzie zakazany w obrębie leśnictw Stare Bogaczowice, Witków, Biały Kamień, Glinik, Glinica, Sowie Góry, Jedlinka, Głuszyca, Łomnica, Sokołowsko, Unisław Śląski. Nadleśnictwo podkreśla jednocześnie, że obszary należące do Leśnictwa Świebodzice i Mieroszów nadal są otwarte dla turystów oraz spacerowiczów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Leśnicy tłumaczą taką decyzję zagrożeniem dla zdrowia i życia turystów, które wynika z ciągle wysokiego uszkodzenia drzewostanów. Na drzewach w wyższych partiach gór zalega okiść śnieżna, a warunki pogodowe w najbliższych dniach też będą niekorzystne - w regionie spadnie śnieg oraz będzie wiał bardzo silny wiatr.
Leśnicy apelują o ostrożność
Takie warunki pogodowe znacznie utrudniają działania służb ratunkowych. - W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy o stosowanie się do zakazu, a także unikanie przebywania w jakichkolwiek zadrzewieniach lub w obrębie rzutu koron drzew - czytamy na stronie Nadleśnictwa Wałbrzych.
Leśnicy apelują o ostrożność także na obszarze wciąż otwartych leśnictw. - Proszę pamiętać, że przy obecnych warunkach pogodowych również może być w nich niebezpiecznie, tak więc lepiej odpuścić sobie jakiekolwiek wycieczki do lasu przy obecnej sytuacji - czytamy.
Trudne warunki pogodowe w Polsce
Trudne warunki utrzymują się również w innych częściach woj. dolnośląskiego. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali w komunikacie, że w ciągu ostatnich 48 godzin w górnych partiach Karkonoszy spadło ok. 30-35 cm śniegu.
Opadom towarzyszy silny zachodni wiatr, sięgający prędkości w porywach do 30 m/s, który transportuje śnieg i odkłada na strony zawietrzne. Ratownicy podkreślają, że warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne. Zalecają używanie raczków oraz kijków. - Do wyjścia w góry należy się dobrze przygotować - czytamy w komunikatach.
Temperatura w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi od -7 stopni Celsjusza rano do -5 w ciągu dnia. Wiatr z kierunków zachodnich bywa bardzo silny, powoduje zamiecie i zawieje, a także obniża temperaturę odczuwalną. Widzialność ogranicza mgła.