Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 
aktualizacja 

Czy picie kawy szkodzi zdrowiu? Najpopularniejsze fakty i mity

3

Wielu z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Czy jednak kawa jest zdrowa? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity, dotyczące kawy. Są też jednak sytuacje, w których powinniśmy powstrzymać się od picia napoju. Co warto wiedzieć?

Czy picie kawy szkodzi zdrowiu? Najpopularniejsze fakty i mity
Jakie są fakty i mity na temat spożywania kawy? (Pixabay)

Kawa jest przede wszystkim znana ze swojego działania pobudzającego. Ponadto wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację oraz na poprawę nastroju. Przyspiesza też metabolizm, dlatego bywa pomocna przy odchudzaniu. Są jednak mity, które narosły wokół napoju. Zacznijmy jednak od informacji mających potwierdzenie w przeprowadzonych przez specjalistów badaniach.

Po pierwsze, kawa jest pomocna przy odchudzaniu. Dlaczego? Otóż przede wszystkim napój ten wpływa na zmniejszenie apetytu i dodatkowo przyspiesza metabolizm. Bywa to pomocne dla osób, które mają skłonności do podjadania między posiłkami.

Ponadto, dzięki kawie mamy więcej energii, co może ułatwić nam zwiększenie poziomu aktywności w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, aby przy odchudzaniu nie dodawać do niej mleka czy cukru, gdyż jak wiemy, zawierają one w sobie dużo kalorii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Picie kawy wpływa na rozmiar mózgu. Niezwykłe wyniki badań szwajcarskich naukowców

Wokół kawy narosło wiele mitów

Kolejnym faktem jest to, że kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania kawy. Badania jednoznacznie nie wskazują, jaki dokładnie wpływ ma ona na rozwój płodu, lecz specjaliści zaznaczają, że istnieje zwiększone ryzyko poronień i niskiej wagi urodzeniowej.

Ponadto może ona nasilać u kobiet w ciąży mdłości, powodować zgagę czy podrażnienie żołądka. Lepiej zatem zastąpić tradycyjną kawę, kawą bezkofeinową.

Przejdźmy teraz do mitów, jaki narosły wokół picia kawy.

Najbardziej powszechnym jest ten, że kawy nie wolno spożywać przy problemach z nadciśnieniem. Specjaliści podkreślają jednak, że skutki picia kawy są znikome na wysokość ciśnienia, gdyż podnosi je ona o zaledwie o kilka mmHg. W dodatku bardzo szybko wraca ono do poziomu wyjściowego.

Innym utartym mitem jest to, że kawa odwadnia i wypłukuje magnez z organizmu. Teoria ta powstała z powodu moczopędnego działania kofeiny. Tymczasem odwodnienie spowodowane jest najczęściej przez niedostateczną ilość spożywanych płynów i nie ma to nic wspólnego z piciem kawy.

Natomiast niedostatki magnezu w organizmie to wynik przede wszystkim nieprawidłowej diety. Co ciekawe, kawa jest bogata w ten pierwiastek – w jednej filiżance znajdziemy go około 7 mg.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić