Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 30 do 60 procent przy temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. Kiedy jednak wilgotność powietrza przekroczy 80 procent, stwarza to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Objawy takie jak nasilone alergie, problemy z układem oddechowym, zmęczenie, a także nasilone bóle stawów i mięśni mogą być sygnałem, że w naszym mieszkaniu jest zbyt dużo wilgoci.
Jeżeli podejrzewamy, że w naszym domu jest zbyt wilgotne powietrze, warto zastanowić się, co może być tego przyczyną. Na zewnątrz wilgoć może gromadzić się m.in. w rynnach i kominach, tworząc zacieki. Wewnątrz domu wilgoć jest często wynikiem naszych codziennych czynności, takich jak suszenie ubrań, pranie, branie kąpieli czy gotowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szacuje się, że trzyosobowa rodzina może wytwarzać nawet 12 litrów pary wodnej dziennie! Co zrobić, jeśli wilgoci w mieszkaniu jest za dużo?
Jak skutecznie poradzić sobie z wilgocią w domu? Oto kilka prostych trików
Na początek warto zastosować kilka podstawowych wskazówek, które są szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy o tym, by regularnie wietrzyć i dogrzewać wszystkie pomieszczenia. Suszmy pranie w pomieszczeniach, gdzie mamy zapewnioną dobrą wentylację. Ograniczmy również długie, gorące kąpiele.
Czytaj także: Stewardesa miała dość zachowania pasażerki. Internauci są zdegustowani. "Myślała, że jest jej służącą?"
Jednym z prostych trików na ograniczenie wilgotności, który działa podobnie jak drogie urządzenia dostępne w sklepach z domowym wyposażeniem, jest użycie gruboziarnistej soli morskiej lub sody oczyszczonej. Wystarczy, że do połowy miseczki nasypiemy jedno z tych produktów, a pojemnik przykryjemy gazą. Kiedy zauważymy, że sól lub soda się rozpuściła, wymieniamy je na nową porcję. Te dwa produkty są doskonałymi pochłaniaczami wilgoci.
Warto również zainwestować w rośliny, które naturalnie pochłaniają wilgoć. Do wyboru mamy wiele gatunków, takich jak skrzydłokwiat, róża jerychońska czy karłowata odmiana palmy, które doskonale sprawdzą się w tej roli.