Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Partyzanci z Białorusi zhakowali dane pracowników KGB. Lista już w internecie

W piątek białoruska grupa o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) poinformowała, że włamała się na stronę lokalnego KGB. Hakerzy utrzymują, że skradzione zostały dane ponad 8,6 tys. pracowników tych służb. Aktywiści opublikowali listę administratorów strony internetowej KGB w sieci.

Partyzanci z Białorusi zhakowali dane pracowników KGB. Lista już w internecie
Cyberpartyzanci z Białorusi zhakowali dane pracowników KGB. Lista już w internecie (Pexels)

Przedstawicielka grupy Juliana Szametawiec powiedziała agencji AP, że atak hakerski był odpowiedzią na słowa szefa KGB Iwana Tertela, który oskarżył aktywistów o planowanie zamachów na infrastrukturę krytyczną.

KGB przeprowadza największe represje polityczne w historii kraju i musi za to odpowiedzieć. Działamy, by ratować życie Białorusinów, a nie je niszczyć, jak robią to represyjne białoruskie służby specjalne - powiedziała działaczka.

Zapewniła, że już kilka lat temu hakerzy dostali się na stronę internetową KGB i od tej pory podejmowali dalsze ataki. Utrzymują, że zdołali pobrać pliki osobowe ponad 8600 funkcjonariuszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 15.03

Na podstawie tych danych utworzyli chat bot, który ma umożliwić identyfikację pracowników KGB na podstawie przesłanych fotografii.

Dane o administratorach strony internetowej KGB grupa opublikowała na serwisie Telegram.

Trwa ładowanie wpisu:telegram

- Chcemy pokazać, że w świecie cyfrowym niemożliwe jest ukrycie informacji. Prawda o represjach politycznych wyjdzie na jaw, a ci, którzy ich dokonują, będą ukarani - powiedziała Szametawiec. Zapowiedziała kontynuację ataków.

To nie pierwsze uderzenie hakerów na Białorusi

Niezależne Radio Swaboda przypomina, że strona internetowa KGB przestała działać przed około dwoma miesiącami, a teraz Cyberpartyzanci oświadczyli, że jest to ich dzieło.

Grupa, którą Radio Swaboda określa jako "zdecentralizowaną społeczność" hakerów, pojawiła się we wrześniu 2020 roku. Rozpoczęła działalność w odpowiedzi na represje przeciwko uczestnikom protestów politycznych i od tego czasu przeprowadza ataki na portale białoruskich instytucji państwowych i służb siłowych.

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić