To pierwszy taki model serca w historii. Izraelscy specjaliści zdołali umieścić w nim naczynia krwionośne pacjenta. Oprócz nich naukowcy stworzyli również funkcjonujące komory i przedsionki. Jest to prawdziwy przełom w medycynie, ponieważ do tej pory nikomu na świecie nie udało się wydrukować serca, które zawierałoby więcej elementów niż tylko same tkanki.
Wyniki naszych badań pokazują, że mamy ogromne możliwości w tworzeniu tkanek dostosowanych pod indywidualny organizm pacjenta – przekonuje prowadzący badania prof. Tal Dvir.
Będą prowadzone dalsze badania. Na ten moment, wydrukowane w 3D serce jest rozmiarów tego, które ma chociażby królik. W przyszłości jednak, naukowcy są pewni, że uda im się powiększyć cały model do takiej wielkości, jaką posiada człowiek, zachowując przy tym wszystkie elementy skonstruowane do tej pory - donosi theengineer.co.uk.
Mam nadzieję, że w ciągu dziesięciu najbliższych lat, drukarki 3D produkujące narządy będą dostępne w szpitalach na całym świecie i takie zabiegi będą codziennością – dodał Tal Dvir.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.