Kleszcze. Oto cichy objaw boreliozy. Pojawia się na kolanach

0

Na opuchliznę i ból stawów kolanowych skarży się wiele osób. Najczęściej problemy z kolanami to wynik przewlekłych dolegliwości ze strony układu ruchowego, ale mogą być również objawem innej poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny spuchniętych kolan.

Ból kolan to sygnał ostrzegawczy choroby stawów
Ból kolan to sygnał ostrzegawczy choroby stawów (Getty Images)

Spuchnięte kolana. Najczęstsze przyczyny

Przy walce z bólem i opuchlizną kolan najważniejsze jest poznanie prawdziwej przyczyny powstania dolegliwości, co zdecydowanie ułatwia leczenie. Częstym powodem obrzęku i bólu kolan są urazy fizyczne, czyli kontuzje. Dotyczą one nie tylko sportowców, ale mogą zdarzyć się każdemu, nawet osobom, które wykonują siedzącą pracę.

Osobom uprawiającym czynnie sport, może doskwierać ból lub obrzęk kolana z powodu przeciążenia i nieleczonego stanu zapalnego. Wtedy obrzęk jest efektem kilku mikrourazów, które powodują uszkodzenia stawu kolanowego przez dłuższy okres. Obrzęk świadczy o większym przepływie krwi w uszkodzonym obszarze. Oznacza także, że do chorego miejsca dostarczane są białka i leukocyty, które pomagają w szybszym gojeniu.

Kolejną przyczyną złej kondycji stawów kolanowych może być stan zapalny, który powoduje zesztywnienie kolan, obrzęk oraz ból. Zapalenie może być spowodowane chorobami zwyrodnieniowymi, które atakują układ odpornościowy.

Jako przykład można wymienić dnę moczanową. Do jej zdiagnozowania niezbędne jest zbadanie poziomu kwasu moczowego we krwi. Krystalizacja kwasu moczowego w stawach powoduje bowiem zaburzenie ich ruchów, ból oraz obrzęk. Choroba może zaatakować także stawy skokowe i palce rąk.

Powodem bólu i obrzęku kolana może być również zapalenie kaletki maziowej powstające na skutek przeciążeń np. związanych z wykonywaną pracą. W tej sytuacji małe naczynka krwionośne zaczynają krwawić, co powoduje obrzęk torebek stawowych. Wtedy pod skórą chorego pojawiają się woreczki z krwią, które powodują silny ból.

Bóle stawów mogą być także symptomem boreliozy, którą zarazić się można na skutek ugryzienia przez kleszcza. Często przy tego typu dolegliwościach zaleca się zrobienie testu, a w przypadku jej wystąpienia leczenie za pomocą antybiotyków. Boreliozie mogą towarzyszyć bóle mięśni, zmęczenie, gorączka oraz problemy z trawieniem.

Ból i obrzęk kolan może być związany również z pojawieniem się torbieli w okolicach torebek stawowych. Torbiel czyli cysta wypełniona galaretowatym płynem, kiedy wystarczająco urośnie może wywierać ucisk powodujący dolegliwości bólowe.

Pamiętaj, aby ból i obrzęk kolan zawsze skonsultować z lekarzem, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się bez konkretnej przyczyny.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić