Klaudia Stawska| 

Niezwykłe zjawisko na nocnym niebie. Zobaczysz je gołym okiem

25

Niezwykła, bardzo jasna kometa Leonard przez kilka dni będzie widoczna nad Polską, ale już jutro (12 grudnia) zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość, dzięki czemu będzie można ją zobaczyć gołym okiem.

Niezwykłe zjawisko na nocnym niebie. Zobaczysz je gołym okiem
Kometa Leonard zbliża się do Ziemi (Unsplash.com)

Kometa C/2021 A1 (Leonard) nazywana jest jednopojawieniową (taką, którą obserwujemy tylko raz w roku) i jest pierwszą kometą odkrytą w 2021. Jak pisze Karol Wójcicki, z Z głową w gwiazdach między 10 a 17 grudnia będzie można dostrzec ją "przemieszczającą się powoli na tle konstelacji Wolarza i Węża". Obiekt jest tak jasny, że do obserwacji wystarczy jedynie lornetka.

Kilka dni temu pojawiły się niepotwierdzone informacje o potencjalnym rozpadzie komety, ale kolejne obserwacje wskazują na wzrost jej blasku zgodny z oczekiwaniami - wyjaśnia Wójcicki.

Kometa porusza się z bardzo dużą prędkością wynoszącą około 71 kilometrów na sekundę, ale z perspektywy osób oglądających ją z Ziemi, będzie wyglądała jak wolno poruszający się obiekt. Już jutro, 12 grudnia kometa znajdzie się bardzo blisko Ziemi, dzięki czemu zobaczymy ją gołym okiem. Będzie to świetna okazja do zrobienia artystycznych zdjęć.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji komety? Jeśli mamy taką możliwość, warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł, dzięki czemu nic nie będzie zakłócać obserwacji. Kluczowe będzie również bezchmurne niebo, ale prognozy pogody wskazują na to, że nie powinno być z tym problemu. Należy jej wypatrywać około 6:30 w dniu 12 grudnia, kierując swój wzrok nad wschodni horyzont.

Kometa Leonard została okrzyknięta przez naukowców najciekawszą kometą w roku. Chociaż obserwowanie jej w najbliższych dniach będzie niezwykle widowiskowe, to badaczom dostarczy również cennych informacji na temat obiektów kategorii NEOWISE, czyli tych, które znajdują się bardzo blisko Ziemi. Wśród nich znajdują się także asteroidy, które stanowią potencjalne zagrożenie dla planety, ale na szczęście jest ich niezwykle mało.

Zobacz także: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie [Wideo]
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić