Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Gorsze niż strychnina i cyjanek. W tych produktach jest ich najwięcej

20

Te związki chemiczne są kilkaset razy bardziej trujące niż strychnina i dziesięć tysięcy razy bardziej niebezpieczne dla organizmu niż cyjanek. Uważa się, że dioksyny to jedna z największych trucizn wśród związków znajdujących się w naszym pożywieniu.

Dioksyny to jedna z największych trucizn znajdujących się w naszym pożywieniu.
Dioksyny to jedna z największych trucizn znajdujących się w naszym pożywieniu. (East News)

Czym są dioksyny?

Dioksyny powstają głównie podczas spalania plastiku, np. butelek, odpadów medycznych oraz przy produkcji papieru lub niektórych pestycydów.

Te toksyczne związki występują w wodzie, powietrzu oraz w przedmiotach codziennego użytku, ale najbardziej narażona na ich obecność jest żywność. Zawartość dioksyn w żywności zależy od zawartości tłuszczu w produkcie. Co ciekawe, wyższe stężenia dioksyn w ciele mają osoby z nadwagą i otyłością, nie tylko dlatego, że spożywają z reguły więcej tłustych produktów, ale też dlatego, że tkanka tłuszczowa kumuluje dioksyny.

Toksyczne produkty

Najwięcej dioksyn zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: wędzone ryby, jajka, olej, masło i ser żółty. Wysokie stężenie dioksyn stwierdzono także w mięsie grilowanym.

Warto wiedzieć, że sposób przygotowywania potraw, np. grillowanie mięsa na otwartym ogniu lub smażenie go w wysokiej temperaturze, może zwiększyć ilość zawartych w nim dioksyn, a produkty spożywcze zawierające tłuszcz pochodzenia zwierzęcego mają więcej dioksyn od produktów z tłuszczem roślinnym - mówi dla WP abcZdrowie prof. dr hab. Wojciech Czarnowski z Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Gdańsku.

Dioksyny mogą powodować:

  • zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy,
  • zaburzenia rozwoju zębów,
  • spadek odporności,
  • spadek stężenia hormonów tarczycy,
  • zaburzenia pamięci,
  • spadek stężenia hormonów płciowych (testosteronu, estradiolu),
  • mniejszą ruchliwość plemników,
  • zahamowanie owulacji,
  • zmniejszenie płodności,
  • endometriozę,
  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić