Piotr Kalsztyn| 

Remontowali w więzieniu stare rury. Znaleźli zamek

11

Odkryciem o niespotykanej skali zakończyły się prace ziemne w Nowogardzie.

Remontowali w więzieniu stare rury. Znaleźli zamek
(PAP, Marcin Bielecki)

W zakładzie karnym znaleziono fragmenty murów oraz pozostałości wieży i kanałów po XVII-wiecznym zamku. Archeolodzy odkryli także kilkadziesiąt elementów ceramiki, szkła i innych artefaktów. Wśród zabytków znalazły się m.in. kufel i figurka przedstawiająca mężczyznę.

*Odkrycia dokonano podczas wymiany systemu wodno-kanalizacyjnego. * W jednym z pierwszych wykopów trafiono fragmenty muru obronnego, który miał 2 metry grubości. Wraz z postępem prac ukazywały się kolejne zabytkowe budowle.

*Nie wiadomo ile jeszcze artefaktów skrywa więzienie. *Archeolodzy wciąż pracują na terenie zakładu. Gdy zakończą pracę, władze jednostki będą chciały pokazać w swoich murach odkryte skarby. Na stałe mają trafić do jednego z muzeów w regionie.

Każdego dnia odkrywamy coś nowego. Obecnie jest to kilkadziesiąt artefaktów – mówi o2 por. Przemysław Sońtka, rzecznik prasowy nowogardzkiego więzienia.

Budynek należał do rodu Ebersteinów, jednego z najstarszych na Pomorzu Zachodnim. Osadzili się w Nowogardzie już w XIII wieku. Ostatni z rodu, Ludwik Krzysztof von Eberstein, umarł w 1663 roku. Po jego śmierci dobra nowogardzkie, wraz z miastem, przeszły w posiadanie księcia Bogusława von Croy.

Zobacz także: Zobacz także: Nietypowe odkrycie na budowie metra

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić