Karczowniki, zwane także szczurami wodnymi, to gryzonie zaliczające się do podrodziny nornikowatych. Nie osiągają one zbyt dużych rozmiarów. Długość ich ciała wynosi około 20 centymetrów, a znakiem rozpoznawczym jest długi ogon, mierzący nawet 15 centymetrów. Ważą natomiast od 60 do 300 g.
Karczowniki mają ciemnobrunatną sierść i z wyglądu przypominają chomiki. Rzadko można się na nie natknąć, jednak potrafią dokonać naprawdę sporych zniszczeń w ogrodzie.
Gryzoń jest aktywny głównie nocą. Drąży wtedy podziemne tunele, które mogą sięgać nawet do kilkunastu metrów w głąb. W złożonym systemie gryzoń tworzy również przestrzenie na gniazdo i spiżarnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czasem możemy mieć wątpliwości, czy mamy do czynienia z działaniem kreta, czy szczura wodnego. Przyjrzyjmy się wtedy kopcom - te, które robi karczownik, są znacznie mniejszych rozmiarów. Mają też nieregularny kształt i składają się z mocno zbrylonej ziemi. Nie ma w nich również korzeni i innych części roślin.
Karczownik żywi się korzeniami, kłączami, cebulami i bulwami roślin uprawnych. Niszczy korzenie drzew i krzewów owocowych, a także kwiatów. Szczególnie upodobał sobie marchew, seler i topinambur. Może zniszczyć uprawy, a nawet doprowadzić rośliny, krzewy lub drzewa do obumarcia. Jak go przepędzić z naszej działki?
Czytaj także: Przyciągają kleszcze. Natychmiast usuń je z ogrodu
Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie roślin odstraszających. Karczownik szczególnie nie lubi zapachu czosnku, cebuli, aksamitki, czarnego bzu i mięty. Jeśli zatem posadzimy je w ogrodzie z pewnością będzie się trzymał od niego z daleka.
Czytaj także: W Lublinie mieszkańcy stworzą wspólne ogrody. Sami zdecydują o ich ostatecznym kształcie